Pondelok, 28. september 2020
Oblačno  6,1 °C
Mimoriadne správy

Slovensko si pripomína najvyšší zákon štátu, ústava oslavuje 28 rokov od schválenia

 Webnoviny   1. september 2020  39
Slovensko si pripomína najvyšší zákon štátu, ústava oslavuje 28 rokov od schválenia

1.9.2020 (Webnoviny.sk) - Slovenská ústava oslavuje 28. výročie od jej schválenia poslancami národnej rady ešte v starej budove parlamentu na Župnom námestí v Bratislave. Ústavu Slovenskej republiky, najvyšší zákon suverénneho nezávislého štátu, prijali 1. septembra 1992 na 5. schôdzi Slovenskej národnej rady (SNR).

Súhrn základných právnych noriem


Tretieho septembra 1992 ju na Bratislavskom hrade podpísali predseda SNR Ivan Gašparovič a predseda vlády Vladimír Mečiar. Ústavu tvorí súhrn základných právnych noriem o spoločenskom zriadení, politickej organizácii a postavení občanov, ktorý zaväzuje všetky orgány a občanov štátu.

Väčšia časť ústavy vstúpila do platnosti 1. januára 1993, teda v deň vzniku samostatnej Slovenskej republiky. Samostatný štát vznikol po rozdelení česko-slovenskej federácie.

Originál v trezore parlamentu


Z právneho hľadiska je slovenskú ústavu možné charakterizovať ako rigidnú, pretože na jej prijatie či zmenu je potrebný súhlas trojpätinovej väčšiny všetkých poslancov parlamentu. Takisto ide o ústavu písanú, ktorá zakladá demokratický a unitaristický charakter štátu. Dokument sa skladá z preambuly a deviatich hláv, ktoré sa venujú rôznym oblastiam fungovania krajiny.

Originál Ústavy SR je uschovaný v trezore v budove parlamentu.

Viac k témam: Národná rada SR, Ústava SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovensko si pripomína najvyšší zákon štátu, ústava oslavuje 28 rokov od schválenia © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.