Sobota, 26. september 2020
Zamračené  5,5 °C
Mimoriadne správy

Slovensko podľa Gajdoša príde o nadzvukové letectvo, ak nepredĺži zmluvu na stíhačky Mig-29

 Webnoviny  28. december 2018  154
Slovensko podľa Gajdoša príde o nadzvukové letectvo, ak nepredĺži zmluvu na stíhačky Mig-29

BRATISLAVA 28. decembra (WebNoviny.sk) - Ministerstvo obrany SR už pred istým časom navrhlo vláde SR, aby predĺžila abonentnú zmluvu na lietadlá ruskej výroby MiG-29, a to až do času, kým budú dodané nové lietadlá F-16.

Na otázku, prečo sa rezort rozhodol práve pre túto možnosť, odpovedal minister obrany Peter Gajdoš (SNS) tak, že v opačnom prípade by Slovensko v rámci vzdušných síl prišlo o jednu zo svojich spôsobilostí.

Desiatky miliónov ročne


Podľa Gajdoša by navyše prišli desiatky ľudí o prácu, preto chce ísť jeho rezort cestou predĺženia abonentnej zmluvy s ruskou spoločnosťou RSK MiG. Slovensko v tomto prípade platí desiatky miliónov eur ročne. Nové lietadlá majú byť dodané v priebehu roka 2022, respektíve 2023. Pôvodne Ministerstvo obrany SR zvažovalo aj ďalšie možnosti.

"Zabezpečenie ochrany vzdušného priestoru sme analyzovali v troch variantoch. Prvým bola ochrana niektorou z členských krajín NATO, alebo niekoľkými krajinami, ktoré by sa po určitom čase striedali," povedal Gajdoš. V takom prípade by ale podľa jeho slov prišli desiatky ľudí o prácu, a tiež by sme dočasne nemohli cvičiť pilotov či letecký personál, a prišli by sme o spôsobilosti v rámci vzdušných síl.

Dlhodobo kritizovaný opozíciou


Do úvahy prichádzala aj možnosť servisu lietadiel ruskej výroby v susednom Poľsku. Gajdoš ale túto možnosť vylúčil. "Z hľadiska spolupráce s Poliakmi pri servise a opravách MiG-29 sú tam veľmi zložité podmienky. Je tam viacej rizík ako výhod," doplnil minister.

Poslednou možnosťou, ktorú rezort zvažoval, je predĺženie abonentnej zmluvy s ruskou spoločnosťou. "Abonent vychádza na 110 miliónov eur na štyri roky, s možnosťou skrátenia či predĺženia tejto doby o jeden rok. V prepočte na jedno lietadlo to vychádza menej, ako pri zvyšných možnostiach. Navyše zostane zachovaný výcvik pilotov, technického personálu a aj suverenita vzdušného priestoru Slovenskej republiky. A za jej zachovanie sme zodpovední v zmysle platných zákonov," dodal Gajdoš.

Ak Ozbrojené sily SR stratia podľa ministra istú spôsobilosť, tak to trvá roky, kým je obnovená. Rezort obrany je za zmluvu s ruskou spoločnosťou dlhodobo kritizovaný politickou opozíciou. Definitívne slovo bude mať v tomto prípade vláda SR.

Viac k témam: minister obrany SR, Ministerstvo obrany SR, Ozbrojené sily SR, Peter Gajdoš, stíhačka F-16, stíhačky MiG-29, Vláda SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovensko podľa Gajdoša príde o nadzvukové letectvo, ak nepredĺži zmluvu na stíhačky Mig-29 © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.