Utorok, 27. október 2020
Zamračené  8,1 °C
Mimoriadne správy

Slovensko navštívil slovinský prezident, s Čaputovou rokoval o investíciách aj zelenej ekonomike (foto)

 Webnoviny  22. júl 2020  64
Slovensko navštívil slovinský prezident, s Čaputovou rokoval o investíciách aj zelenej ekonomike (foto)

22.7.2020 (Webnoviny.sk) - Slovensko a Slovinsko by mohli prehĺbiť vzájomnú hospodársku spoluprácu, pričom perspektívnou oblasťou je najmä zelená ekonomika. Skonštatovali to po stredajšom vzájomnom rokovaní v Bratislave prezidentka SR Zuzana Čaputová a slovinský prezident Borut Pahor.

Hospodárska výmena presahuje miliardu eur


Súčasťou slovinskej delegácie je totiž aj tridsiatka slovinských subjektov z radov podnikateľov či vedeckých inštitúcií, ktorí budú o perspektívnych oblastiach spolupráce diskutovať so zástupcami slovenských firiem.

"Predmetom rokovaní bude vzájomná inšpirácia, pokiaľ ide o inovácie, zelenú ekonomiku, čistú dopravu alebo elektromobilitu alebo ďalšie dôležité témy. Výsledkom môže byť konkrétna spolupráca našich a slovinských firiem, napríklad vo forme investícií," povedala na tlačovej konferencii po rokovaní s prezidentom Slovinska Zuzana Čaputová.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Slovinský prezident Borut Pahor navštívil Slovensko (fotografie)

Záujem o prehĺbenie spolupráce v oblasti zelenej ekonomiky potvrdil aj slovinský prezident Borut Pahor, ktorý pripomenul, že vzájomná hospodárska výmena medzi Slovenskom a Slovinskom už v súčasnosti dosahuje zhruba 1,15 miliardy eur. "Oba štáty sa usilujú o zelené investície a ďalšie investície, ktoré nás spájajú. To je rámec, na ktorom môžeme budovať vzájomnú spoluprácu," tvrdí.

Plán obnovy Európskej únie


Práve zelená ekonomika je aj jedným z prioritných cieľov iba v utorok dosiahnutej dohody európskych lídrov na pláne obnovy Európskej únie, ktorá členským krajinám poskytne miliardy eur na riešenie dopadov koronakrízy a tiež obnovu a modernizáciu ekonomík.

Obaja prezidenti sa zhodli, že dosiahnutá dohoda je dôležitým posolstvom jednoty Európskej únie a zároveň je výbornou správou tak pre Slovensko, ako aj pre Slovinsko.

Prezidentka Zuzana Čaputová pripomenula, že plán obnovy prináša historickú príležitosť prebudovať ekonomiku na zelenšiu, modernejšiu a inovatívnejšiu, ale zároveň vyžaduje precíznu prípravu vysokokvalitného plánu reforiem vo veľmi krátkom čase.

Viac k témam: prezident Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovensko navštívil slovinský prezident, s Čaputovou rokoval o investíciách aj zelenej ekonomike (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.