Pondelok, 20. apríl 2026
Mimoriadne správy
- Španielsko požiada Úniu o ukončenie asociačnej dohody s Izraelom, hovorí o porušovaní medzinárodného práva
- Americký viceprezident J.D. Vance povedie delegáciu Spojených štátov na rokovania s Iránom v Pakistane
- Úrady evakuovali tisíce obyvateľov parížskeho predmestia, experti sa snažia zneškodniť bombu z druhej svetovej vojny
- Polícia objavila jed na potkany v detskom jedle značky HiPP, môže ísť o súčasť vydieračského plánu
- Britskí ministri vyjadrili podporu Starmerovi. Premiér čelí škandálom okolo dlhoročného spojenca Jeffreyho Epsteina
Slovensko je čoraz viac vystavené hybridným aktivitám formou spravodajského a informačného pôsobenia
Webnoviny 13. marec 2021 573
13.3.2021 (Webnoviny.sk) - SR je čoraz viac vystavená hybridným aktivitám formou spravodajského a informačného pôsobenia, útokov na informačnú a telekomunikačnú infraštruktúru, ako aj informačným pôsobením zameraným na ovplyvnenie verejnej mienky v prospech záujmov nepriateľských aktérov.
Vyplýva to z Bezpečnostnej stratégie SR. Tá je výsledkom spoločnej práce ministerstiev a ostatných ústredných orgánov štátnej správy a Kancelárie prezidenta SR.
Najvýraznejšie pôsobenie
„Na svojom území registrujeme vplyvové aktivity cudzích subjektov zamerané na podkopanie dôveryhodnosti a akcieschopnosti inštitúcií verejnej správy, ako aj demokratického ústavného poriadku,“ upozorňuje Bezpečnostná stratégia SR.
Podľa dokumentu sa najvýraznejšie hybridné pôsobenie prejavuje cieleným šírením propagandy a dezinformácií proti demokratickému zriadeniu a ukotveniu SR v NATO a Európskej únii (EÚ).
Stratégia pripomína, že cieľom týchto aktivít je tiež ovplyvňovať politické rozhodovanie a verejnú mienku či výsledky demokratických procesov. Tiež polarizovať spoločnosť, ako aj manipulovať rôzne skupiny verejnosti s cieľom negatívne ovplyvniť realizáciu bezpečnostných záujmov štátu.
Dezinformačné hrozby
Bezpečnostná stratégia SR zároveň upozorňuje, že okrem dezinformačného pôsobenia sa hybridné hrozby na území Slovenska prejavujú aj snahou o vytváranie potenciálne zneužiteľných závislostí v ekonomike, energetike alebo v kritickej infraštruktúre.
„Taktiež sú spojené aj so zahraničnou podporou miestnych extrémistických skupín a so snahami o zneužívanie a manipuláciu národnostných a iných menšín na politické účely,“ konštatuje dokument.
Posilnenie kapacít a expertízy
Zo stratégie vyplýva, že na zvýšenie odolnosti štátu a spoločnosti voči hybridným hrozbám SR posilní kapacity a expertízu vo verejnej správe.
Zároveň posilní aj celoštátnu koordináciu najmä v oblasti riadenia a tvorby politík na vládnej a rezortnej úrovni či v oblasti plánovania.
To podľa dokumentu zahrnie opatrenia v oblastiach, akými sú napríklad infraštruktúra, kybernetická bezpečnosť, spoločnosť, legislatíva či diplomacia.
Viac k témam: Bezpečnostná stratégia SR, dezinformácie, informačné systémy, verejná diskusia
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovensko je čoraz viac vystavené hybridným aktivitám formou spravodajského a informačného pôsobenia © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Situácia na Slovensku sa môže zlepšiť až po odchode premiéra, tvrdí Blaha
Trump ustúpil zo sankcií, USA dočasne povolili ruskú ropu, dôvodom je rast cien a napätie vo svete
Fico za riešenie situácie v Hormuzskom prielive považuje dôsledné dodržiavanie medzinárodného práva – FOTO
Grécky zástupca ministra odstúpil po obvineniach o jeho nedostatočnej kvalifikácii, ide už o štvrtú rezignáciu