Streda, 28. február 2024
Oblačno  6 °C
Mimoriadne správy

Slovensko doposiaľ neprijalo záväzok na ukončenie bezdomovectva, problémom je aj segregácia Rómov

 Webnoviny  12. december 2023  126  
Slovensko doposiaľ neprijalo záväzok na ukončenie bezdomovectva, problémom je aj segregácia Rómov

12.12.2023 (SITA.sk) - Slovensko doposiaľ neprijalo záväzok chrániť právo na bývanie a ukončovať bezdomovectvo. Upozornila na to nezisková organizácia Amnesty International Slovensko (AIS), ktorá zároveň pripomína, že adekvátne bývanie je základnou podmienkou pre dôstojný život a aj východiskom pre zabezpečenie ďalších životných potrieb.

Za kľúčový krok k dodržiavaniu ľudskoprávnych záväzkov krajiny pokladá pristúpenie k dohovorom Rady Európy, akým je napr. článok 31 Európskej sociálnej charty.

Podpisom tohto článku sa Slovensko zaviaže zabezpečiť adekvátne dostupné bývanie pre obyvateľstvo v rozumnom časovom horizonte a zároveň s maximálnym využitím dostupných zdrojov, čo by podľa organizácie mohlo viesť k ochrane práva na bývanie a ukončeniu bezdomovectva.

AIS ďalej upozorňuje aj na problém segregácie rómskej populácie. „Neúmerný počet Rómov na Slovensku žil aj v roku 2023 v segregovaných, environmentálne nebezpečných obydliach s nedostatočným prístupom k vode, sanitácii a elektrine. Vláda dodnes neprijala systémové opatrenia na riešenie tejto situácie a jej laxný prístup túto krízu a s ňou súvisiace problémy iba prehlbuje," myslí si organizácia.

Viac k témam: Bezdomovci, Nezisková organizácia, rómska komunita
Zdroj: SITA.sk - Slovensko doposiaľ neprijalo záväzok na ukončenie bezdomovectva, problémom je aj segregácia Rómov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.