Streda, 28. február 2024
Oblačno  6 °C
Mimoriadne správy

Schválenie uznesenia Európskym parlamentnom SaS považuje za jasný signál vláde, Fico zasahuje do právneho štátu

 Webnoviny  17. január 2024  130  
Schválenie uznesenia Európskym parlamentnom SaS považuje za jasný signál vláde, Fico zasahuje do právneho štátu

17.1.2024 (SITA.sk) - Schválenie uznesenia Európskym parlamentnom (EP) je jasný signál vláde Roberta Fica (Smer-SD), že rušenie Úradu špeciálnej prokuratúry a znižovanie trestov je pre Európsku úniu neprijateľným zásahom do právneho štátu na Slovensku. Reagovala tak strana Sloboda a Solidarita (SaS). Fico by sa podľa liberálov mal vrátiť z kratšej cesty a novelu Trestného zákona stiahnuť z rokovania Národnej rady SR.

Medzinárodná izolácia


„Vládna koalícia škodí Slovensku a dostáva našu krajinu do medzinárodnej izolácie, pričom poškodzuje naše dlhoročné partnerstvá. Uznesenie, ktoré podporilo až 496 poslancov EP, je dôkazom, že celá Európa citlivo vníma, akým smerom sa Slovensko uberá," uviedol europoslanec Eugen Jurzyca (SaS).

Obavy o schopnosť Slovenska bojovať proti korupcii vyjadrili členovia Európskeho parlamentu (EP) v uznesení, ktoré prijali v stredu 496 hlasmi. Proti prijatiu uznesenia bolo 70 europoslancov a 64 členov EP sa hlasovania zdržalo. Dôvodom znepokojenia je novela slovenského Trestného zákona.

Ohrozená integrita súdnych sporov


„Poslanci sú obzvlášť znepokojení neoprávneným využitím zrýchleného legislatívneho procesu v prípade novely trestného zákona a rozpustenia Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorý rieši prípady korupcie a závažné trestné činy. Tieto zmeny ohrozujú integritu súdnych procesov a podľa poslancov oslabujú boj EÚ proti podvodom," konštatuje správa EP.

Europoslanci zároveň vyzývajú slovenskú vládu, aby prehodnotila navrhované zmeny v legislatíve týkajúcej sa ochrany oznamovateľov, keďže podľa návrhu nových pravidiel by oznamovatelia mohli byť retroaktívne zbavení ochrany.Viac k témam: Demokracia, europoslanec, Ficova vláda 2023 - 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Novela Trestného zákona, Ochrana oznamovateľov, poslanec SaS, Právny štát, Trestný zákon
Zdroj: SITA.sk - Schválenie uznesenia Európskym parlamentnom SaS považuje za jasný signál vláde, Fico zasahuje do právneho štátu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.