Nedeľa, 25. február 2024
Mimoriadne správy

Samostatnú Slovenskú republiku v prvých hodinách existencie diplomaticky uznalo 93 štátov

 Webnoviny   1. január 2024  125  
Samostatnú Slovenskú republiku v prvých hodinách existencie diplomaticky uznalo 93 štátov

1.1.2024 (SITA.sk) - V prvých hodinách existencie samostatnej Slovenskej republiky v januári 1993 ju diplomaticky uznalo deväťdesiattri štátov. Ústavný zákon o zániku Českej a Slovenskej federatívnej republiky bol prijatý 25. novembra 1992 s účinnosťou od polnoci z 31. decembra 1992 na 1. januára 1993.

V príbehu histórie slovenskej štátnosti je rozhodujúci vznik Československa v roku 1918. I keď Slovensko bolo pred svetovou verejnosťou v názve štátu aj v jeho symbolike tak trochu skryté, možno jednoznačne konštatovať, že bez vzniku Československa v roku 1918 by v roku 1993 nevznikla ani Slovenská republika,“ zdôraznil heraldik, archivár, historik a spolutvorca slovenských štátnych symbolov SR Ladislav Vrtel.

Významnosť SNP


Osobitne významným momentom prihlásenia sa k česko-slovenskej štátnosti bolo podľa neho Slovenské národné povstanie v roku 1944, ktoré však zároveň výrazne demonštrovalo víziu spravodlivejšieho usporiadania vzťahov medzi Čechmi a Slovákmi.

K pokusu o nápravu však reálne došlo až pri uvoľnení totalitného režimu a nástupe demokratizácie v roku 1968. Dňa 1. januára 1969 vznikla Slovenská socialistická republika. Jej kompetencie, podobne ako kompetencie Českej socialistickej republiky, však boli veľmi obmedzené a po nástupe normalizácie na dvadsať rokov výrazne ‚zmrazené‘ totalitným režimom,“ vysvetlil Vrtel.

Demokratická očista


Až v Nežnej revolúcii po zrušení ústavného článku o vedúcej úlohe komunistickej štátostrany došlo podľa historika k demokratickej očiste slovenských politických orgánov.

Slovenská republika 1. marca 1990 očistila svoj názov od ideologického prívlastku ‚socialistická‘ a obnovila aj svoje historické symboly, ktoré boli predchádzajúcim režimom odmietnuté a zakázané," doplnil Vrtel.

Viac k témam: Deň vzniku SR, Nežná revolúcia, SNP Slovenské národné povstanie
Zdroj: SITA.sk - Samostatnú Slovenskú republiku v prvých hodinách existencie diplomaticky uznalo 93 štátov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.