Nedeľa, 25. február 2024
Mimoriadne správy

Rušenie špeciálnej prokuratúry prišlo v čase, keď sa „rozhýbalo“ postihovanie korupcie, petíciu podpísal aj Kuciakov otec

 Webnoviny   6. december 2023  147  
Rušenie špeciálnej prokuratúry prišlo v čase, keď sa „rozhýbalo“ postihovanie korupcie, petíciu podpísal aj Kuciakov otec

6.12.2023 (SITA.sk) - Mimovládne organizácie Nadácia Zastavme korupciu, Via Iuris, Transparency International Slovensko a INEKO zverejnili na webe mojapeticia.sk výzvu za stabilitu právneho štátu na Slovensku, pričom ju chcú poslať Európskej komisii.

Podpis Jozefa Kuciaka


Ako ďalej informovala Nadácia Zastavme korupciu, občania ju môžu od stredy podpisovať. Ako prvý tak urobil otec zavraždeného novinára Jána Kuciaka Jozef Kuciak. Prípadné zrušenie špeciálnej prokuratúry a súdu by sa totiž priamo dotklo aj kauzy vraždy novinára a jeho snúbenice.

Symbolicky chceme upozorniť, že vláda rýchlymi opatreniami valcuje princípy právneho štátu a bez širšej diskusie ide meniť inštitúcie, ktoré sú dôležité pre znižovanie korupcie v štáte,“ uviedla riaditeľka nadácie Zuzana Petková.

Rušenie špeciálnej prokuratúry


Poukázala pritom na avizované rušenie špeciálnej prokuratúry, zúženie právomocí Úradu na ochranu oznamovateľov, prijímanie zásadných zmien v zrýchlenom konaní alebo netransparentné výberové konania. Návrh na zrušenie ÚŠP pritom podľa Petkovej prichádza v čase, keď sa reálne „rozhýbalo" postihovanie veľkej korupcie.

Poukázal pritom na to, že z 288 korupčných káuz, ktoré Špecializovaný trestný súd v posledných dvoch rokoch rozhodol, sa jedna štvrtina rozhodnutí týkala verejne činných osôb „V porovnaní s minulosťou sú viac trestané aj vyššie úplatky - nad 5000 eur, ktoré tvoria pätinu rozhodnutí," dodala Petková.

Viac k témam: Boj proti korupcii, Ficova vláda 2023 - 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Mimovládne organizácie, Právny štát, Vražda novinára
Zdroj: SITA.sk - Rušenie špeciálnej prokuratúry prišlo v čase, keď sa „rozhýbalo“ postihovanie korupcie, petíciu podpísal aj Kuciakov otec © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.