Sobota, 26. september 2020
Slabý dážď  5,1 °C
Mimoriadne správy

Remišová aj Blanár sa zhodujú, že by kandidáti na generálneho prokurátora mohli byť verejne vypočúvaní

 Webnoviny  25. január 2020  39
Remišová aj Blanár sa zhodujú, že by kandidáti na generálneho prokurátora mohli byť verejne vypočúvaní

25.1.2020 (Webnoviny.sk) - Pri voľbe generálneho prokurátora by mohlo byť verejné vypočúvanie. Zhodli sa na tom v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy poslanec Národnej rady (NR) SR a podpredseda strany Smer - sociálna demokracia (Smer - SD) Juraj Blanár spolu s poslankyňou NR SR Veronikou Remišovou, ktorá je zároveň prvou podpredsedníčkou strany Za ľudí. Reagovali tak na otázku k voľbe generálneho prokurátora.

Bolo by dobré, ak by bol generálny prokurátor priblížený verejnosti,“ uviedol Blanár. Remišovej strana navyše preferuje, aby sa rozšíril okruh navrhovateľov na post generálneho prokurátora o ďalších odborníkov.

Využili v kampani deti


Predstavitelia strán hodnotili činnosť a politickú kultúru na Slovensku v tomto volebnom období a krátko debatovali aj o bývalom generálnom prokurátorovi a voľbe sudcov.

Pri otázke ako hodnotia politickú kultúru v NR SR, Blanár povedal, že by politici mali byť strážcami kultúry debaty a vedeli sa pri nej ustriehnuť. Remišová v relácii uviedla, že politická situácia v parlamente nie je dobrá.

Dodala však, že to nie je len o parlamente, ale aj o volebnej kampani a poukázala na virálne video Smeru - SD, v ktorom využili deti na stvárnenie predstaviteľov opozície. V časti videa napríklad jedno dieťa bije ostatné krížom. Podľa nej to do kampane nepatrí.

Novela rokovacieho poriadku


Moderátorka Marta Jančkárová sa v relácii opýtala, ako vnímajú novelu rokovacieho poriadku z dielne Slovenskej národnej strany, ktorá oklieštila čas na vystúpenie poslancov v pléne.

Poslankyňa ho vníma ako obmedzenie a vysvetľuje, že poslanci a predkladatelia nemajú dostatočný čas na predstavenie svojich argumentov. Blanár však odporoval a tvrdil, že čas je dostatočný.

V debate ďalej uviedol, že je pripravený na diskusiu, aby zákony predložené poslancami či skrátené legislatívne konanie prešlo „nejakým" legislatívnym procesom. Remišová zareagovala, že v rokovacom poriadku sú špecificky zakázané prílepky k zákonom a skrátené legislatívne konanie je povolené len v istých prípadoch.

Zdroj: Webnoviny.sk - Remišová aj Blanár sa zhodujú, že by kandidáti na generálneho prokurátora mohli byť verejne vypočúvaní © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.