Piatok, 25. september 2020
Oblačno  11,6 °C
Mimoriadne správy

Reforma polície sa nechystá, ministerstvo sa dištancuje od špekulatívnych dokumentov plných neprávd

 Webnoviny  10. september 2020  29
Reforma polície sa nechystá, ministerstvo sa dištancuje od špekulatívnych dokumentov plných neprávd

10.9.2020 (Webnoviny.sk) - Na sociálnych sieťach a niektorých webových stránkach sú podľa ministerstva vnútra v tomto období zverejňované rôzne dokumenty obsahujúce nepravdivé skutočnosti, ktoré majú prezentovať pripravované zmeny aktuálneho stavu legislatívy, štruktúry, materiálno–technického vybavenia a personálneho zabezpečenia Policajného zboru (PZ) SR.

Snaha vyvolať napätie Policajnom zbore


Ako sa ďalej uvádza vo vyhlásení rezortu, z týchto dokumentov je zrejmá len snaha ich autorov vyvolať napätie v PZ a medzi jeho príslušníkmi.

Jedným z takýchto dokumentov je podľa ministerstva aj v posledných dňoch zverejnený materiál s názvom „Návrh novely zákona NR SR č. 73/1998 Z. z. o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru, Slovenskej informačnej služby, Zboru väzenskej a justičnej stráže Slovenskej republiky a Železničnej polície v znení neskorších predpisov“.

V tomto materiáli sú podľa rezortu obsiahnuté len špekulatívne názory jeho autorov a nejde o legislatívny návrh, ktorý by bol v súčasnosti vypracovaný ministerstvom vnútra. „Od jeho obsahu sa preto ministerstvo vnútra zásadne dištancuje,“ zdôrazňuje rezort.

Novelu spomínaného zákona ako aj ďalších zákonov týkajúcich sa PZ, jeho postavenia a úloh tak, ako to vyplýva z Programového vyhlásenia vlády SR na obdobie rokov 2020 až 2024, bude ministerstvo vnútra podľa svojho vyhlásenia spolu s dotknutými ministerstvami a inými štátnymi orgánmi spolu s dôvodovou správou a jej dopadom na verejné financie ešte len pripravovať a bude predmetom riadneho legislatívneho procesu.

Návrhy kolektívnej zmluvy


„V tejto súvislosti tiež uvádzame, že v súlade s programovým vyhlásením vlády, v ktorom sa zaviazala, že bude garantovať stabilizáciu existujúceho osobitného systému sociálneho zabezpečenia policajtov, príslušníkov Hasičského a záchranného zboru a Horskej záchrannej služby, ministerstvo vnútra nepripravuje žiadne legislatívne návrhy, ktoré by sa mali týkať zmeny ich sociálneho zabezpečenia a odmeňovania,“ zdôrazňuje ministerstvo vnútra.

Rezort doplnil, že Odborový zväz polície v SR 25. augusta predložil ministerstvu písomné návrhy kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa na rok 2021 pre príslušníkov PZ, ďalej kolektívnej zmluvy pre zamestnancov v štátnej službe na rok 2021, kolektívnej zmluvy pre zamestnancov vo verejnej službe na rok 2021 a tiež návrh kolektívnej zmluvy pre príslušníkov Horskej záchrannej služby.

„Dňa 9. septembra návrh kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa na rok 2021 pre príslušníkov Hasičského a záchranného zboru predložil Odborový zväz hasičov. Predložením písomných návrhov na uzavretie kolektívnych zmlúv sa začalo kolektívne vyjednávanie medzi príslušnými odborovými orgánmi a ministerstvom ako zamestnávateľom. Návrhy kolektívnych zmlúv sú v súčasnosti predmetom pripomienkového konania," dodalo ministerstvo.

Viac k témam: hoax, kolektívna zmluva, reforma Policajného zboru
Zdroj: Webnoviny.sk - Reforma polície sa nechystá, ministerstvo sa dištancuje od špekulatívnych dokumentov plných neprávd © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.