Pondelok, 27. január 2020
Oblačno  -0,6 °C
Mimoriadne správy

Prokurátorka nariadila trestné stíhanie v prípade údajného sexuálneho zneužívania v tábore Chachaland

 Webnoviny  25. marec 2019  40
Prokurátorka nariadila trestné stíhanie v prípade údajného sexuálneho zneužívania v tábore Chachaland

BRATISLAVA 25. marca (WebNoviny.sk) - Po oboznámení sa s medializovanými informáciami o sexuálnom zneužívaní maloletých dievčat v detskom tábore ChaChaLand prokurátorka trestného odboru Generálnej prokuratúry SR uložila v pondelok Krajskej prokuratúre Bratislava záväzný pokyn na bezodkladné zabezpečenie začatia trestného stíhania za trestný čin sexuálneho zneužívania. Pre agentúru SITA to potvrdila hovorkyňa GP SR Andrea Predajňová s tým, že prokurátorka bude vec intenzívne sledovať.

Navrhnú systémové opatrenia


"Generálna prokuratúra SR venuje trestným činom sexuálneho charakteru páchaným na deťoch dlhodobo vysokú pozornosť. Správa o činnosti, ktorú Generálna prokuratúra SR predkladá Národnej rade SR, sa minulý rok prvýkrát doplnila aj o časť týkajúcu sa trestných činov páchaných na deťoch, kde je veľká časť venovaná práve trestným činom sexuálneho charakteru - osobitne aj novým fenoménom, ako je grooming (zámerné oslovovanie osôb s cieľom nadviazať sexuálny kontakt, pozn. SITA), sexting (posielanie fotografií svojho tela alebo inej osoby v erotických pózach alebo sexuálnych polohách, pozn. SITA) a sexual solicitation (navádzanie detí na sexuálny styk, pozn. SITA). Jednou z hlavných úloh prokuratúry na tento rok je aj vypracovanie zhodnotenia rozhodovacej činnosti orgánov činných v trestnom konaní a súdov v prípade trestných konaní vedených za trestné činy sexuálneho charakteru spáchané na deťoch, súčasťou ktorého nepochybne bude aj návrh viacerých systémových opatrení," uviedla Predajňová.

Vedúci obvinenia odmieta


Doplnila, že od roku 2013 pôsobia na všetkých stupňoch prokuratúry prokurátori-špecialisti, ktorý sa zaoberajú práve touto trestnou činnosťou.

O údajnom sexuálnom zneužívaní hovorila pre spravodajský denník už dospelá Katarína. Podľa nej sa tak dialo v detskom tábore ChaChaLand v rokoch 2003 až 2006.

Za páchateľa označila vedúceho Romana P., ktorý tieto tvrdenia odmieta. Médiá zároveň písali aj o jeho komunikácii s iným neplnoletým dievčaťom na tému sexuálnych fotografii.

Viac k témam: Generálna prokuratúra SR, sexuálne obťažovanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Prokurátorka nariadila trestné stíhanie v prípade údajného sexuálneho zneužívania v tábore Chachaland © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.