Nedeľa, 21. júl 2019
Slabý dážď  18,4 °C
Mimoriadne správy

Prístup menších farmárov k pozemkom by sa mohol zjednodušiť, poslanci prerokovali novelu zákona

 Webnoviny  14. september 2018  87
Prístup menších farmárov k pozemkom by sa mohol zjednodušiť, poslanci prerokovali novelu zákona

BRATISLAVA 14. septembra (WebNoviny.sk) - Poslanci NR SR v piatok prerokovali v prvom čítaní novelu zákona o nájme poľnohospodárskych pozemkov, poľnohospodárskeho podniku a lesných pozemkov z dielne koaličných poslancov za Most-Híd a SNS.

Zmena vlastníckeho práva


Cieľom predloženého návrhu je uľahčiť prístup menších farmárov, ktorí sú vlastníkmi poľnohospodárskych pozemkov, k pozemkom.

Odporúčame:
Národniari chcú podporiť rozvoj cestovného ruchu, Heger z OĽaNO by DPH vôbec neznižoval

A to v prípade, ak sa stali vlastníkmi pôvodných pozemkov prevodom alebo prechodom vlastníckeho práva, za ktoré bol vyčlenený náhradný pozemok, avšak rozhodnutie pôvodného vlastníka, ktorým bol vyčlenený náhradný pozemok, stratilo platnosť, a to práve z dôvodu zmeny vlastníckeho práva k pôvodnému pozemku.

Búrlivé reakcie farmárov


Novela zákona o nájme poľnohospodárskych pozemkov, poľnohospodárskeho podniku a lesných pozemkov v znení účinnom od 1. mája 2018 sa v praxi podľa predkladateľov stretla s búrlivými reakciami najmä menších farmárov, ktorí užívali náhradné pozemky. Preto prišli koaliční poslanci podľa svojich slov s ďalšou novelou tohto zákona, ktorý už roky robí farmárom problémy.

Odporúčame:
Slovenský pozemkový fond je dočasne nefunkčný, podľa liberálov na to doplácajú najmä farmári

„Návrh zákona je reakciou na požiadavky praxe tak, aby náhradné pozemky užívané aj po strate platnosti rozhodnutia o vyčlenení náhradných pozemkov z dôvodu prechodu alebo prevodu pôvodného pozemku boli užívané na základe právneho titulu, ktorým bude nové rozhodnutie okresného úradu, pozemkového a lesného odboru,“ uviedol k novele v pléne NR SR Peter Antal z Mostu-Híd. Účinnosť novely sa navrhuje od 1. januára 2019.

Viac k témam: farmári, Most-Híd, SNS Slovenská národná strana
Zdroj: Webnoviny.sk - Prístup menších farmárov k pozemkom by sa mohol zjednodušiť, poslanci prerokovali novelu zákona © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.