Štvrtok, 29. február 2024
Prevažne slnečno  12,2 °C
Mimoriadne správy

Prírodovedná expozícia Vihorlatského múzea prešla modernizáciou, obsahuje nové exponáty minerálov a hornín

 Webnoviny  26. december 2023  71  
Prírodovedná expozícia Vihorlatského múzea prešla modernizáciou, obsahuje nové exponáty minerálov a hornín

26.12.2023 (SITA.sk) - Prírodovedná expozícia vo Vihorlatskom múzeu v Humennom prešla modernizáciou a rozšírením. Návštevníci múzea sa vďaka nej môžu tešiť na exponáty minerálov a hornín z horného Zemplína, ktoré sú súčasťou viac ako 32-ročnej prírodovednej expozície.

Fond na podporu umenia


Jej modernizáciu podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia dotáciou 6 000 eur. Ako informovala hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja Daša Jeleňová, múzeum pri rozšírení prírodovednej expozície využilo vlastný bohatý zbierkový fond. K vystavovanému súboru živočíšstva horného Zemplína pribudla rozšírená časť približujúca geologickú pestrosť regiónu východného Slovenska.

„Zámerom projektu, s ktorým humenské múzeum vo výzve fondu uspelo, bolo prostredníctvom rozšírenej časti prírodovedného oddelenia predstaviť zaujímavé a zriedkavé geologické exponáty. Konkrétne minerály, horniny a paleontologické nálezy zo zbernej oblasti múzea, ale aj z iných lokalít východného Slovenska,“ vysvetlila Jeleňová.

Hodnotnejší zážitok z prehliadky


Modernizácia expozície zároveň návštevníkom prináša hodnotnejší zážitok z prehliadky. Je tiež lepšie využiteľná na rôzne edukačné aktivity v rámci objektového vyučovania v múzeu. K tomu prispieva aj inštalovanie audiovizuálnej techniky v podobe ozvučenia, veľkoplošného televízora či pokrytie wi-fi signálom, ktoré sú súčasťou projektu modernizácie.

„Práve zvýšenie prírodovednej gramotnosti laickej verejnosti a školskej mládeže je jedným z hlavných cieľov činnosti prírodovedného oddelenia v oblasti neformálneho vzdelávania,“ dodala hovorkyňa PSK.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem


Vihorlatské múzeum v Humennom sídli v renesančnom kaštieli zo 17. storočia. Jeho súčasťou je niekoľko expozícií. Prírodovedná expozícia, zriadená v roku 1990, prešla revitalizáciou už niekoľkokrát. Súčasťou múzea sú aj umelecko-historické expozície, expozícia ľudovej architektúry a bývania, sakrálna expozícia a najmladšou časťou je Galerijná sieň Oresta Dubaya.

Viac k témam: Expozícia, Modernizácia, prírodovedná expozícia, PSK Prešovský samosprávny kraj
Zdroj: SITA.sk - Prírodovedná expozícia Vihorlatského múzea prešla modernizáciou, obsahuje nové exponáty minerálov a hornín © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.