Streda, 28. február 2024
Oblačno  5,6 °C
Mimoriadne správy

Prezidentka ukázala, prečo Ficova vláda nemôže mať všetko. Reaguje Šimečka na Čaputovej prejav

 Webnoviny  18. január 2024  86  
Prezidentka ukázala, prečo Ficova vláda nemôže mať všetko. Reaguje Šimečka na Čaputovej prejav

18.1.2024 (SITA.sk) - Prezidentka Zuzana Čaputová názorne ukázala, prečo vláda Roberta Fica (Smer-SD) nemôže mať všetko. Uviedol to predseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Šimečka v reakcii na prejav prezidentky v Národnej rade SR.

Silná a autonómna osobnosť


Prezidentka podľa neho súčasne ukázala, prečo je dôležité, aby v prezidentskom paláci bola silná a autonómna osobnosť, ktorá sa vie postaviť vláde na odpor v prípade, ak zlyháva.

„Je to dôležitý odkaz pre prezidentské aj európske voľby, ktoré nás čoskoro čakajú - táto vláda naozaj nemôže mať všetko," vyhlásil Šimečka.

Silný a kritický prejav


Podľa predsedu PS Čaputová v parlamente predniesla silný a kritický prejav.„Precíznou argumentáciou potvrdila naše vážne pripomienky ku škandalóznemu spôsobu, akým Ficova koalícia pretláča svoj promafiánsky balíček, aj k jeho škodlivému obsahu. Hovorí to prezidentka, odborná verejnosť, my v opozícii, aj plné námestia po celej krajine," uzavrel Šimečka s tým, že je najvyšší čas, aby tento hlas vypočuli aj Fico, Andrej Danko (SNS) a Peter Pellegrini (Hlas-SD).

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite semPrezidentka vo štvrtok vystúpila v Národnej rade SR. Požiadala vládu a poslancov, aby vládnu novelu Trestného zákona neprijali. „Vyhrať voľby neznamená môcť robiť všetko, znamená to prevzatie najväčšieho podielu zodpovednosti za krajinu a jej občanov," uviedla Čaputová v pléne parlamentu.

Poslancov vyzvala, aby akýmkoľvek významným zmenám v trestnej legislatíve predchádzala riadna odborná diskusia a medzirezortné pripomienkové konanie. Zároveň skonštatovala, že predložená novela Trestného zákona môže byť v rozpore s Ústavou SR a dodala, že zmeny prinášajú hrozbu zásahov do práv poškodených na spravodlivý proces. Hlava štátu je toho názoru, že nesprávne či dôkladne nepripravené nastavenie úpravy trestného práva by mohlo spôsobiť nepredvídateľné celospoločenské škody a nezvratné zásahy do práv osôb poškodených trestnou činnosťou.Viac k témam: Ficova vláda 2023 - 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Novela Trestného zákona, Predseda hnutia Progresívne Slovensko, Premiér Slovenskej republiky, Prezidentka SR, Ústava SR
Zdroj: SITA.sk - Prezidentka ukázala, prečo Ficova vláda nemôže mať všetko. Reaguje Šimečka na Čaputovej prejav © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.