Nedeľa, 25. február 2024
Polojasno  4,6 °C
Mimoriadne správy

Prezidentka Čaputová udelila štyri podmienečné milosti, odpustila tresty za pestovanie marihuany aj krátenie daní

 Webnoviny  22. december 2023  63  
Prezidentka Čaputová udelila štyri podmienečné milosti, odpustila tresty za pestovanie marihuany aj krátenie daní

22.12.2023 (SITA.sk) - Prezidentka Zuzana Čaputová v piatok rozhodla o udelení štyroch podmienečných milostí. Informoval o tom hovorca prezidentky Martin Strižinec.

Ide o troch mužov, ktorí sú odsúdení za prechovávanie a pestovanie marihuany pre vlastnú spotrebu. Prezidentka im udelila milosť a odpustila nevykonané zvyšky trestov odňatia slobody. Milosť udelila aj matke troch detí, ktorá bola odsúdená za daňový trestný čin.

Odsúdený počas výkonu trestu študoval


Ako prezidentka priblížila, omilostení muži nepredávali marihuanu, ale ju prechovávali a pestovali vo väčšom rozsahu pre zmiernenie zdravotných ťažkostí. Muži neboli v minulosti súdne trestaní a majú aj kladné hodnotenia z ústavov na výkon trestu.

28-ročný muž bol právoplatne odsúdený súdom po mimoriadnom znížení trestu na trest odňatia slobody vo výmere päť rokov a šesť mesiacov za zadováženie si a prechovávanie marihuany. Z uloženého trestu vykonal viac ako štyri roky a jeden mesiac," informovala prezidentka s tým, že pred nástupom na výkon trestu riadne pracoval a počas výkonu trestu absolvoval trojročné štúdium a dosahoval výborné študijné výsledky.

Muž dostal podmienku, že po dobu jedného roka a piatich mesiacov od udelenia milosti nespácha trestný čin.

Rastlinu používal na výrobu hnojiva


Ako ďalej informovala prezidentka, 35-ročného muža odsúdili za pestovanie a prechovávanie marihuany na päť rokov po mimoriadnom znížení trestu súdom. Z uloženého trestu k dnešnému dňu vykonal viac ako dva roky a jeden mesiac.

Odsúdený zasadil na záhrade rastliny marihuany, pričom návykovú látku ďalej nepredával. Časť z vypestovaných rastlín okrem vlastnej spotreby preukázateľne využíval aj na výrobu experimentálneho organického hnojiva, ktoré používal na hnojenie vlastnej záhrady," informovala prezidentka s tým, že nikdy nebol súdne trestaný, viedol riadny život a pracoval.

Nepriaznivé rodinné podmienky


Prezidentka mu odpustila nevykonaný zvyšok trestu pod podmienkou, že po dobu dvoch rokov a jedenásť mesiacov nespácha trestný čin. Ďalší 23-ročný muž bol odsúdený za pestovanie a prechovávanie marihuany pre vlastnú spotrebu na päť rokov odňatia slobody. Z uloženého trestu vykonal viac ako jeden rok a tri mesiace.

Vzhľadom na nepriaznivé rodinné pomery žil v spoločnej domácnosti so starou matkou, o ktorú sa vzhľadom na jej zhoršený zdravotný stav aj staral. Prezidentka mu odpustila zvyšok trestu pod podmienkou, že po dobu troch rokov a deviatich mesiacov nespácha úmyselný trestný čin.

Na trestnom čine sa podieľala okrajovo


Prezidentka udelila milosť aj matke troch detí. 38-ročná žena bola právoplatne odsúdená na trest odňatia slobody na dva roky a tri mesiace za trestný čin krátenia daní, ktorý spáchala pred desiatimi rokmi v Nemecku. Prezidentka zohľadnila, že odsúdená sa na trestnej činnosti podieľala okrajovo formou pomoci, pričom nebola iniciátorkou a prihliadla aj na to, že v minulosti viedla riadny život, nebola súdne trestaná a ani v súčasnosti nie je trestne stíhaná.

O deti sa stará sama, pričom najmladšie z nich stále dojčí. Jej nástup na výkon trestu by mal značne nepriaznivý dopad na situáciu v rodine," informovala prezidentka s tým, že jej trest odpustila s podmienkou, že po dobu dvoch rokov a troch mesiacov nespácha úmyselný trestný čin.

Viac k témam: Marihuana, Prezidentka SR, Udelenie milosti
Zdroj: SITA.sk - Prezidentka Čaputová udelila štyri podmienečné milosti, odpustila tresty za pestovanie marihuany aj krátenie daní © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.