Nedeľa, 25. október 2020
Oblačno  9,3 °C
Mimoriadne správy

Prezidentka Čaputová omilostila muža, ktorý sedel vo väzení za držanie marihuany

 Webnoviny  18. september 2020  40
Prezidentka Čaputová omilostila muža, ktorý sedel vo väzení za držanie marihuany

18.9.2020 (Webnoviny.sk) - Prezidentka Zuzana Čaputová odpustila časť trestu 28-ročnému mužovi, ktorý bol dvakrát odsúdený za držanie a konzumáciu marihuany. Informoval o tom hovorca prezidentky SR Martin Strižinec.

Muž bol odsúdený na 10 rokov a päť mesiacov odňatia slobody a viac ako polovicu trestu si už odpykal. Hlava štátu pri posudzovaní žiadosti o milosť zohľadnila, že odsúdený s návykovou látkou neobchodoval.

Najskôr len podmienka


Pri jej rozhodnutí zavážilo aj to, že muž vykonal dostatočne dlhý trest vzhľadom na spoločenskú nebezpečnosť svojho konania.

Ako uviedol hovorca, odsúdený môže po prepustení z výkonu trestu výrazne pomôcť svojej rodine, keďže jeho rodičia trpia ochoreniami vyžadujúcimi si aj hospitalizáciu a jeho sestra je onkologickou pacientkou.

Omilostený muž bol najskôr odsúdený v roku 2014 na podmienečný trest odňatia slobody vo výmere tri roky. Trest bol neskôr premenený na nepodmienečný, pretože v roku 2016 ho opakovane odsúdili za rovnaký trestný čin.

Súd mu uložil trest odňatia slobody vo výmere sedem rokov a päť mesiacov. Spolu tak mal byť vo väzení 10 rokov a päť mesiacov.

Díleri a konzumenti


Vo väzení je už viac ako päť rokov a jeho hodnotenia z ústavu na výkon trestu odňatia slobody sú pozitívne.

Hlava štátu odpustila mužovi z trestu sedem rokov a päť mesiacov jeho nevykonaný zvyšok a zároveň mu odpustila súdom premenený trojročný trest odňatia slobody.

„Prezidentka Slovenskej republiky sa plne stotožňuje s myšlienkou, že drogovú trestnú činnosť je potrebné prísne postihovať, avšak je potrebné rozlišovať medzi dílermi a konzumentmi, ktorí sú istým spôsobom tiež obeťami obchodu s drogami. Trestný zákon v súčasnej podobe však takéto rozlíšenie nezohľadňuje dostatočne,“ uviedol v mene prezidentky Strižinec.

Viac k témam: drogy, marihuana, milosť, prezidentka SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Prezidentka Čaputová omilostila muža, ktorý sedel vo väzení za držanie marihuany © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.