Piatok, 6. marec 2026
Mimoriadne správy
- Vývoj situácie v Iráne má rôzne scenáre, politológ hovorí o bezpečnostných aj ekonomických rizikách pre Európu
- Irán 48 hodín po útoku. Režim na kolenách, ale svet je bližšie k vojne než k mieru? – FOTO
- Námestník iránskeho ministra zahraničných vecí čelí žalobe pre účasť na zločinoch proti ľudskosti
- Prezident Pellegrini rokoval v Indii s premiérom Módím, Slovensko chce s krajinou posilniť spoluprácu – VIDEO, FOTO
- Blanár zastupoval Fica na prvom zasadnutí Trumpovej Rady mieru, Slovensko bolo v úlohe pozorovateľa – FOTO
Prezident odmietol vymenovať dvoch kandidátov na sudcov, bola zlá výberová komisia
BRATISLAVA 19. apríla (WebNoviny.sk) – Prezident Andrej Kiska nevymenuje dvoch kandidátov na sudcov, ktorí prešli výberovým konaním na miesta sudcov na Okresný súd Spišská Nová Ves. Agentúre SITA to potvrdil prezidentov hovorca Roman Krpelan. Vysvetlil, že prezident po preskúmaní návrhov Súdnej rady SR dospel k záveru, že nie je oprávnený ich vymenovať.
Vo výberovom konaní, v ktorom títo kandidáti uspeli, boli totiž predsedom Okresného súdu Spišská Nová Ves za členov výberovej komisie vymenovaní namiesto dvoch členov zvolených Súdnou radou SR dvaja členovia vymenovaní ministrom spravodlivosti. Takéto zloženie výberovej komisie odporovalo zákonu, a komisia preto nebola oprávnená vykonať výberové konanie. Prezident považuje predložené návrhy na vymenovanie kandidátov za neúplné a do odstránenia vytknutých nezákonností nemôže o uvedených kandidátoch rozhodnúť, dodal Krpelan.
Z Kancelárie Súdnej rady SR potvrdili, že vzniknutou situáciou sa budú zaoberať na najbližšom rokovaní v pondelok. Je preto predčasné hovoriť, ako sa s tým Súdna rada vyporiada a treba počkať na rozhodnutie v tejto veci. O probléme vie aj ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská, chce si počkať na závery rady. Nie je to, samozrejme, jednoduchá situácia, sú tu aj dvaja kandidáti, ktorí prešli v dobrej viere výberovým konaním. „Prekvapuje ma tento typ omylu zo strany predsedu Okresného súdu v Spišskej Novej Vsi Jánom Slovinským," uviedla o situácii, preto chce Žitňanská s ním hovoriť.
Viac k témam: Andrej Kiska, Súdna rada SR, súdy
Zdroj: Webnoviny.sk - Prezident odmietol vymenovať dvoch kandidátov na sudcov, bola zlá výberová komisia © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Foto: Aprílový sneh v Bratislave narobil problémy, zasahovali aj sypače s pluhomNasledujúci článok
Na Slovensku sa výrazne ochladilo, oteplenie zatiaľ nečakajte
Je slovenský kapitál v Dubaji v bezpečí? Investori prehodnocujú riziká po eskalácii v regióne
Slovensko môže stratiť miliardy eur na rozvoj východu, vláda podľa SaS pre ľudí nič nerobí – VIDEO
Experti vyzvali predsedníčku Európskej komisie na vedecky podloženú reguláciu nikotínových výrobkov