Streda, 21. október 2020
Slnečno  11,7 °C
Mimoriadne správy

Pred cestou na Cyprus musíte mať negatívny test na COVID-19, pri vstupe do Grécka vás môžu otestovať

 Webnoviny  17. september 2020  47
Pred cestou na Cyprus musíte mať negatívny test na COVID-19, pri vstupe do Grécka vás môžu otestovať

17.9.2020 (Webnoviny.sk) - Pred cestou do Grécka alebo na Cyprus je potrebné vyplniť formulár. Informuje o tom Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR) na svojej webovej stránke.

Od všetkých cestujúcich, ktorí do Grécka prichádzajú, sa od 1. júla vyžaduje vyplnenie online formulára najmenej 48 hodín pred vstupom do krajiny. Na Cyprus môžu Slováci cestovať len s negatívnym testom na koronavírus.

Potrebný formulár


Pri vstupe do Grécka budú taktiež niektorí ľudia testovaní na ochorenie COVID-19. Vo formulári je potrebné uviesť údaje napríklad o tom, odkiaľ osoba cestuje, dĺžku predchádzajúcich pobytov v iných krajinách či adresu svojho pobytu v Grécku.

Viac o téme: Koronavírus


Do 24 hodín po odoslaní formulára dostane každý cestujúci osobný QR kód, ktorý musí byť predložený pri príchode do Grécka v tlačenej alebo elektronickej podobe, napríklad v mobile.

Negatívny test


Pri ceste na Cyprus sa test vyžaduje od ľudí, ktorí sú starší ako 12 rokov. Urobený musí byť najneskôr 72 hodín pred odletom, pričom sa počíta 72 hodín od odobratia vzorky.

Pre všetkých cestujúcich prichádzajúcich na Cyprus, bez ohľadu na kategóriu, platí povinnosť pred odletom sa zaregistrovať, vyplniť dotazník a podpísať série vyhlásení na stránke cyprusflightpass.gov.cy, cez ktorú bude následne vystavený takzvaný flightpass,“ upozorňuje ministerstvo.

Priamo na letisku


Nevyplnenie a nezaslanie tohto formulára elektronickou formou má za následok pokutu tristo eur a možné odmietnutie vstupu na územie Cypru. Po prílete na Cyprus môže byť ktokoľvek z cestujúcich starší ako 12 rokov náhodne testovaný na COVID-19 priamo na letisku.

Slovenskí občania prichádzajúci z Grécka alebo Cypru môžu voľne prechádzať hranice bez predloženia negatívneho testu na COVID-19 a nie sú povinní absolvovať karanténu.

Viac k témam: bezpečnostné opatrenia, cestovanie, dopravné obmedzenia, Koronavírus
Zdroj: Webnoviny.sk - Pred cestou na Cyprus musíte mať negatívny test na COVID-19, pri vstupe do Grécka vás môžu otestovať © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.