Pondelok, 20. apríl 2026
Mimoriadne správy
- Španielsko požiada Úniu o ukončenie asociačnej dohody s Izraelom, hovorí o porušovaní medzinárodného práva
- Americký viceprezident J.D. Vance povedie delegáciu Spojených štátov na rokovania s Iránom v Pakistane
- Úrady evakuovali tisíce obyvateľov parížskeho predmestia, experti sa snažia zneškodniť bombu z druhej svetovej vojny
- Polícia objavila jed na potkany v detskom jedle značky HiPP, môže ísť o súčasť vydieračského plánu
- Britskí ministri vyjadrili podporu Starmerovi. Premiér čelí škandálom okolo dlhoročného spojenca Jeffreyho Epsteina
Poslanci europarlamentu budú po Kuciakovej vražde hlasovať o opatreniach na ochranu novinárov
Webnoviny 18. apríl 2018 653
BRATISLAVA 18. apríla (WebNoviny.sk) - V reakcii na vraždu investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej poslanci Európskeho parlamentu vo štvrtok vyzvú na prijatie opatrení, ktoré by mali zvýšiť ochranu novinárov v celej EÚ.
Europoslanci riešili situáciu už v marci
Europoslanci už počas plenárnej schôdze v marci vyzvali na nezávislé a dôkladné medzinárodné vyšetrovanie dvojnásobnej vraždy, ktoré by viedlo k skorému potrestaniu páchateľov. Dožadovali sa tiež opatrení na vnútroštátnej úrovni, ako aj na úrovni EÚ, ktoré by mali zlepšiť ochranu novinárov, blogerov a oznamovateľov.
Štvrtkové nelegislatívne uznesenie bude vychádzať zo zistení ad hoc delegácie šiestich poslancov EP, ktorá navštívila Slovensko 8. - 9. marca v rámci takzvanej prieskumnej pracovnej cesty.
V správe sa spomína aj Kočner
Správa hovorí o práci zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej, pričom poslanci spomínajú aj meno Mariána Kočnera a to, ako sa Kuciakovi vyhrážal. Poslanci takisto v správe píšu, ako polícia Kočnerovo vyhrážanie neriešila, hoci Kuciak podal trestné oznámenie.
Odporúčame:
Existujú indície o tom, že políciu ovláda skupina Bödörovcov, poukázala Nicholsonová
Poslanci EP takisto uviedli aj výrok ministra vnútra Roberta Kaliňáka, ktorý si z Kuciaka robil posmech. Poslanci podrobne opísali aj stretnutia so zástupcami médií, mimovládok, organizátormi protestov, ale aj politikmi - prezidentom Andrejom Kiskom, vtedajším premiérom Robertom Ficom a vtedajším ministrom vnútra Robertom Kaliňákom, ministrom financií Petrom Kažimírom a vtedajším podpredsedom vlády Petrom Pellegrinim či opozičnými lídrami.
Poslanci si pamiatku zavraždených Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej uctili minútou ticha počas plenárneho zasadnutia v Bruseli 28. februára, teda dva dni po tom, čo sa verejnosť dozvedala o ich zabití. Predseda EP vraždu novinára a jeho snúbenice dôrazne odsúdil, zasadil sa za lepšiu ochranu novinárov pri výkone ich povolania a vyzval slovenské orgány na odhalenie pravdy.
Viac k témam: Európsky parlament, Ján Kuciak, krimi, novinár, vražda
Zdroj: Webnoviny.sk - Poslanci europarlamentu budú po Kuciakovej vražde hlasovať o opatreniach na ochranu novinárov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Fico za riešenie situácie v Hormuzskom prielive považuje dôsledné dodržiavanie medzinárodného práva – FOTO
Trump ustúpil zo sankcií, USA dočasne povolili ruskú ropu, dôvodom je rast cien a napätie vo svete
Grécky zástupca ministra odstúpil po obvineniach o jeho nedostatočnej kvalifikácii, ide už o štvrtú rezignáciu