Streda, 28. február 2024
Oblačno  4,9 °C
Mimoriadne správy

Poskytovanie zdravotnej starostlivosti väzneným osobám je v pôsobnosti ZVJS, reaguje prokuratúra na výroky Fica

 Webnoviny  12. december 2023  120  
Poskytovanie zdravotnej starostlivosti väzneným osobám je v pôsobnosti ZVJS, reaguje prokuratúra na výroky Fica

12.12.2023 (SITA.sk) - Poskytovanie zdravotnej starostlivosti väzobne stíhaným osobám je v pôsobnosti Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) a nie je predmetom výkonu dozoru prokurátora. Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) tak reagoval na vyhlásenia predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD).

Vyšetrovanie úmrtia advokáta


Ten v pondelok 11. decembra po návšteve Nemocnice pre obvinených a odsúdených v Trenčíne povedal, že bude iniciovať vyšetrovanie úmrtia advokáta Ľubomíra Krivočenka na ochorenie COVID-19 vo výkone väzby. Advokát bol obvinený v rámci kauzy Dobytkár.

Podľa Fica obvinený opakovane žiadal o stretnutie s notárom, ktorý by mu overil podpis na splnomocnení, na základe ktorého by mohol informovať svoju manželku o svojom zdravotnom stave.

Uvádzanie nepravdivých skutočností


Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry to však podľa predsedu vlády štyrikrát odmietol. ÚŠP v tejto súvislosti uviedol, že spájanie úmrtia obvineného vo výkone väzby s neudelením súhlasu prokurátora na návštevu notára je uvádzaním nepravdivých skutočnosti a hrubým zavádzaním verejnosti.

V tejto súvislosti je tiež potrebné doplniť, že podanie manželky menovaného obvineného, ktorým sa domáhala prešetrenia správnosti postupu v súvislosti s poskytnutím zdravotnej starostlivosti jej manželovi vo výkone väzby, bolo tunajšou prokuratúrou postúpené Krajskej prokuratúre Bratislava na vecné vybavenie," zdôraznil ÚŠP.


Advokát podľahol ochoreniu COVID-19 ešte v marci 2021.Viac k témam: Akcia "Dobytkár", Ficova vláda 2023 - 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Väzobné stíhanie, Zdravotná starostlivosť
Zdroj: SITA.sk - Poskytovanie zdravotnej starostlivosti väzneným osobám je v pôsobnosti ZVJS, reaguje prokuratúra na výroky Fica © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.