Streda, 28. február 2024
Oblačno  5,6 °C
Mimoriadne správy

Polícia vyhlásila pátranie po bývalom šéfovi SIS Gašparovičovi, dôvodom je príkaz na zatknutie

 Webnoviny  18. december 2023  89  
Polícia vyhlásila pátranie po bývalom šéfovi SIS Gašparovičovi, dôvodom je príkaz na zatknutie

18.12.2023 (SITA.sk) - Polícia vyhlásila pátranie po bývalom šéfovi kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby Petrovi Gašparovičovi. Vyplýva to z databázy hľadaných osôb na stránke Ministerstva vnútra SR. Dôvodom je príkaz na zatknutie, ktoré na právoplatne odsúdeného Gašparoviča vydal najvyšší súd.

Nedostavil sa na verejné zasadnutia


Odsúdený sa totiž opakovane bez ospravedlnenia nedostavil na verejné zasadnutie, na ktorom mal najvyšší súd rozhodovať o odvolaní prokuratúry v neprospech Gašparoviča a bývalého policajta Ladislava Vičana. Zastihnúť sa ho nepodarilo ani policajtom, ktorí ho mali na súd predviesť.Úrad špeciálnej prokuratúry podal dovolanie v neprospech odsúdených Petra Gašparoviča a Ladislava Vičana z dôvodu nesúhlasu s právnou kvalifikáciou konania dvojice zo strany Najvyššieho súdu SR. Ten totiž na verejnom zasadnutí v marci 2022 zmiernil tresty, ktoré dvojici v októbri 2021 uložil Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku.

Zločin prijímania úplatku


Gašparoviča a Vičana ŠTS uznal za vinných z obzvlášť závažného zločinu prijímania úplatku. Najvyšší súd však daný verdikt zrušil a skutok prekvalifikoval na prečin nepriamej korupcie.

Gašparovič tak nakoniec dostal právoplatne trest 22 mesiacov väzenia a Vičan 20 mesiacov. Obaja boli zaradení do ústavu s minimálnym stupňom stráženia. Zároveň súd uložil Gašparovičovi peňažný trest 20-tisíc eur a Vičanovi 16-tisíc eur. Tresty odňatia slobody si už dvojica odsúdených odsedela.


Trest 11 rokov väzenia


Pôvodne Gašparovičovi ŠTS v tejto veci uložil trest 11 rokov väzenia v ústave so stredným stupňom stráženia a dostal tiež peňažný trest 50-tisíc eur.

Vičanovi zase prvostupňový súd vymeral trest 10 rokov väzenia v ústave so stredným stupňom stráženia a peňažný trest 40-tisíc eur. Dvojica sa proti verdiktu odvolala.


Podľa obžaloby Gašparovič a Vičan žiadali úplatok 400-tisíc eur od podnikateľa Dušana Bočkaya za uvoľnenie jeho zablokovaného firemného majetku zo strany Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS). Ten mal po zaplatení uvoľniť bývalý šéf KÚFS Ľudovít Makó. Prvých 200-tisíc eur zaplatil podnikateľ pred zrušením predbežného opatrenia, potom prípad oznámil na polícii.Viac k témam: bývalý šéf kontrarozviedky SIS, Kauza Judáš, pátranie po nezvestnom, Súdy
Zdroj: SITA.sk - Polícia vyhlásila pátranie po bývalom šéfovi SIS Gašparovičovi, dôvodom je príkaz na zatknutie © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.