Štvrtok, 29. február 2024
Slnečno  11,7 °C
Mimoriadne správy

Podtatranské múzeum ukáže zimu spred viac ako storočia, verejnosti otvára novú výstavu pod názvom Zimná sezóna

 Webnoviny  16. december 2023  170  
Podtatranské múzeum ukáže zimu spred viac ako storočia, verejnosti otvára novú výstavu pod názvom Zimná sezóna

16.12.2023 (SITA.sk) - Podtatranské múzeum v Poprade ponúkne Zimnú sezónu. Taký je názov novej výstavy, ktorú verejnosti sprístupní od utorka 19. decembra.

3D zbierkové predmety


Predstaví na nej predmety od konca 19. storočia po obdobie druhej polovice 20. storočia. Pôjde konkrétne o 2D a 3D zbierkové predmety, dobové propagačné materiály aj historické pohľadnice a fotografie.

Okrem toho tiež športové predmety i predmety určené na rekreáciu a turizmus, ako napríklad sane, lyže, boby, korčule či zimné oblečenie. Ako ďalej informovala Veronika Baranová z múzea, návštevníci si budú môcť pozrieť aj aktuálne zreštaurované ilustrované plagáty s motívom Vysokých Tatier.

Propagácie turistiky a cestovného ruchu


Nová výstava bude zameraná na propagáciu turistiky, cestovného ruchu, rekreácie a pobytu v prírode, i športu počas zimnej sezóny v horskej a podhorskej oblasti Vysokých i Nízkych Tatier a okolia. Verejnosti bude prístupná do 10. marca. Koncepcia výstavy je postavená na zbierkovom fonde Podtatranského múzea v Poprade a zamerania inštitúcie.

„Predstaví zbierkové predmety z fondov múzea, a to z fondu histórie, umenia, fotoarchívu múzea, knižnice, etnológie, numizmatiky a prírody,“ uviedli z múzea. V letnom období tam chcú otvoriť výstavu pod názvom Letná sezóna.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Dobové zábery tatranských kúpeľov


Obrazový materiál od utorka priblíži rôzne významné svetové, československé i slovenské športové podujatia. Vystavené budú tiež významné ocenenia, plakety a medaily.

„Vo veľkej miere budú zastúpené i dobové zábery tatranských kúpeľov, hotelov, sanatórií a zotavovní, pohľadov na lanovky, športoviská, ako aj ľudí pri športe a zábave,“ opísala Baranová.

Zbierka z fondu prírody


Tiež bude prezentovaná dobová tlač a periodiká, zbierky z fondu prírody, teda zvieratá, ktoré podľa múzea neodmysliteľne patria k vyobrazeniu a obrazotvornosti nálady zimného obdobia. Návštevníci si budú môcť obzrieť aj zbierky z pozostalosti Alojza Lutonského.

„Na Slovensku pôsobil na poli turistiky, cestovného ruchu, horskej záchrannej služby, výstavby horských dopravných a športových zariadení. Bol tiež jaskyniarom, horolezcom, publicistom, autorom kníh, brožúr sprievodcovského a propagačného charakteru, redaktorom periodík,“ vymenovalo múzeum. Spolu s maliarom Otakarom Štáflom bol spoluzakladateľom Symbolického cintorína vo Vysokých Tatrách.

„Dušanovi Jurkovičovi pomáhal pri rozhodovaní, kam umiestniť stanicu visutej lanovky v Tatranskej Lomnici,“ dodala Baranová s tým, že obaja boli výraznými osobnosťami na poli prezentácie Tatier.

Viac k témam: Turizmus, Výstava, Zimná sezóna
Zdroj: SITA.sk - Podtatranské múzeum ukáže zimu spred viac ako storočia, verejnosti otvára novú výstavu pod názvom Zimná sezóna © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.