Pondelok, 8. jún 2026
Mimoriadne správy
- Trumpova popularita klesla na historické minimum, demokrati majú šancu ovládnuť Kongres
- Top foto dňa (8. jún 2026): Zastávky Južné mesto, kauza Očistec, ruský útok v Odese a zemetrasenie
- Indické vrtuľníky evakuovali pri pobreží Ománu 24 námorníkov z horiaceho tankera
- Fínsky súd poslal podnikateľa do väzenia za obchodovanie s thajskými zberačmi bobúľ
- Maďarský protikorupčný úrad žiada vyšetrovanie Orbánovej éry pre miliardové podvody
Podnet na Európsku prokuratúru môže podať ktokoľvek, formulár na webe je dostupný aj v slovenčine
Webnoviny 12. jún 2021 615
12.6.2021 (Webnoviny.sk) - Podnet na Európsku prokuratúru môže podať ktokoľvek, či už je to právnická, alebo fyzická osoba. Pre médiá to vysvetlil európsky prokurátor za Slovenskú republiku Juraj Novocký.
Ako doplnil, na stránke Európskej prokuratúry je na to vyčlenený aj samostatný formulár. Ten je dostupný aj v slovenčine.
Európska prokuratúra začala fungovať od júna 2021. „Veľmi zjednodušene možno povedať, že do pôsobnosti Európskej prokuratúry patria všetky trestné činy, ktoré priamo alebo nepriamo poškodzujú finančné záujmy Európskej únie. Či už ide, a to najčastejšie, o zneužívanie eurodotácií a súvisiace trestné činy, ako napríklad korupcia, a tiež podvody s DPH,“ vysvetlil Novocký.
Základnou úlohou Európskej prokuratúry bude dohliadať na činnosť delegovaných prokurátorov, ktorých bude na Slovensku päť. Bude teda „akýmsi pomyselným mostom medzi slovenskými orgánmi a Európskou prokuratúrou“.
Európski prokurátori budú spolupracovať so slovenskými orgánmi a prípadné žaloby budú podávať na slovenské súdy. „Európska prokuratúra, na rozdiel od národných orgánov, nebude akýmkoľvek spôsobom previazaná na národné ani politické orgány. Je absolútne nezávislým orgánom,“ dodal slovenský zástupca na Európskej prokuratúre Novocký.
Zdroj: Webnoviny.sk - Podnet na Európsku prokuratúru môže podať ktokoľvek, formulár na webe je dostupný aj v slovenčine © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Výsledkom snemu strany Za ľudí v súčasnej situácii by bol podľa Remišovej odchod jednej zo skupínNasledujúci článok
Snem hnutia OĽaNO by sa mohol konať na jeseň, predpokladá premiér Heger
Zelenskyj potvrdil ďalší dronový útok na Leningradskú oblasť
Fico si vo Francúzsku uctil československých vojakov, pripomenul aj oslobodenie Slovenska – VIDEO
Chýbajúci zub vyriešia pevné mostíky na zuby