Štvrtok, 23. júl 2026
Mimoriadne správy
- Pri Moskve sa zrútila najmodernejšia ruská stíhačka Su-57, pilot sa katapultoval
- Útok nožom v Nemecku neprežil zamestnanec banky, páchateľa po rukojemníckej dráme zadržali
- Odvolaný ukrajinský minister obrany odmietol Zelenského ponuky, žiada návrat do funkcie
- Trump pohrozil Iránu tvrdou vojenskou odvetou za ďalšie útoky Húsíov na lode
- Zlatník zastrelil dvoch lupičov a skončil vo väzení. Prípad zjednotil taliansku krajnú pravicu
Počet kolapsov z tepla klesá, záchranári najviac zasahovali v Žilinskom a Banskobystrickom kraji
Webnoviny 8. júl 2019 710
8.7.2019 (Webnoviny.sk) - Počet kolapsov z tepla má klesajúcu tendenciu. Pomoc záchranárov v nedeľu potrebovalo 51 pacientov, ktorí skolabovali z tepla.
V sobotu skolabovalo 75 ľudí
Ako agentúru SITA ďalej informoval Jozef Minár z Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR, najviac ľudí skolabovalo v Žilinskom a Banskobystrickom kraji, zhodne po 12.
Najmenej pacientov malo zdravotné ťažkosti pre horúčavy v Trnavskom kraji, išlo o dvoch pacientov. V sobotu, keď teploty na viacerých miestach prekračovali 30 stupňov Celzia, skolabovalo 75 pacientov.
Apelujú na prevenciu
Záchranná zdravotná služba opätovne apeluje na verejnosť, aby dbala na prevenciu. Od 11:00 do 15:00 sa treba zdržiavať v interiéri a dodržiavať dostatočný pitný režim.
„Vysoké teploty predstavujú záťaž pre každý organizmus, najohrozenejšie sú však deti, seniori a chronickí pacienti. Ak sa už nevyhneme pobytu vonku, netreba zabudnúť na vhodnú pokrývku hlavy a ľahký odev. Tekutiny treba dopĺňať priebežne, počas celého dňa a nečakať na pocit smädu. Ideálne je piť čistú vodu, minerálne vody, zriedené ovocné a zeleninové šťavy. Kávu s mierou, alkoholu je vhodné vyhnúť sa úplne, pretože rozširuje cievy," varujú záchranári.
Ak sa aj napriek prevencii vyskytnú zdravotné ťažkosti z prehriatia, pacienta ochladzujeme a podávame mu tekutiny po malých dúškoch. Pri zhoršení zdravotného stavu treba kontaktovať tiesňovú linku 155, kde operátor poradí, ako ďalej postupovať.
Viac k témam: horúčavy, kolaps, záchranári
Zdroj: Webnoviny.sk - Počet kolapsov z tepla klesá, záchranári najviac zasahovali v Žilinskom a Banskobystrickom kraji © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Ako predísť pľuzgierom a odreninám pri dlhých behoch
Maďarské jazero vysychá, turisti miznú. Vedci varujú pred klimatickou krízou aj zlým hospodárením s vodou
Microsoft vloží miliardy do partnerstva s Mistralom, chce posilniť európsku AI infraštruktúru