Streda, 28. február 2024
Oblačno  5 °C
Mimoriadne správy

Pellegrini by mal zaradiť spiatočku a prestať asistovať Ficovi pri deštrukcii právneho štátu, vyzývajú lídri opozície

 Webnoviny  11. december 2023  111  
Pellegrini by mal zaradiť spiatočku a prestať asistovať Ficovi pri deštrukcii právneho štátu, vyzývajú lídri opozície

11.12.2023 (SITA.sk) - Predsedovia troch opozičných strán sa obrátili na predsedu Národnej rady (NR) SR Petra Pellegriniho (predseda strany Hlas-SD) s výzvou.

Michal Šimečka (Progresívne Slovensko - PS), Richard Sulík (Sloboda a Solidarita - SaS) a Milan Majerský (Kresťanskodemokratické hnutie - KDH) na šéfa parlamentu apelujú, aby sa dištancoval od postupu koalície a zaistil dôstojnú spoločenskú diskusiu a legislatívny proces pri viacerých témach.

Narýchlo chcú zlikvidovať ÚŠP


Narážajú pri tom na postup koalície, ktorá chce podľa nich narýchlo, protiústavne a potichu zlikvidovať špeciálnu prokuratúru, znižovať tresty za korupciu a odňať ochranu vyšetrovateľom.

„Ako predseda NR SR má priamu zodpovednosť za to, aby dianie v parlamente rešpektovalo ústavu a bolo dôstojné. Prijatie tak zásadných a komplexných zákonov s dramatickými dopadmi na živé kauzy a boj proti korupcii nemôže prebiehať cez skrátené legislatívne konanie," skonštatovali opoziční lídri vo výzve.

Ficovi asistuje pri deštrukcii


Tiež sa obrátili na Pellegriniho s tým, že ak chce obstáť ako predseda NR SR, naplniť svoje predvolebné záväzky, prípadne sa uchádzať o ďalšie ústavné funkcie, mal by „zaradiť spiatočku".

Šimečka, Majerský a Sulík poukázali na to, že predseda Hlasu počas predvolebnej kampane tvrdil, že mu záleží na odbornej a celospoločenskej diskusii k predmetnej téme.

„Pred voľbami sľuboval, že staré maniere skončili a bude riešiť skutočné problémy ľudí, miesto toho dnes asistuje Robertovi Ficovi v urýchlenej deštrukcii právneho štátu na Slovensku," myslí si trojica predsedov.

Rozpor s jeho tvrdeniami


Dodali, že ako potenciálny kandidát na prezidentský post (o Pellegriniho kandidatúre na prezidenta sa už istý čas diskutuje v médiách, on sám avizoval, že svoje rozhodnutie oznámi po novom roku - pozn. SITA) Pellegrini často hovorí o potrebe zjednotenia spoločnosti a kultivácie dialógu, no podľa troch opozičných lídrov sú kroky jeho vlastnej strany v rozpore s týmito tvrdeniami.

„Protestná vlna ľudí na Slovensku proti únosu demokracie a právneho štátu rastie. Dnes vieme potvrdiť, že v utorok o 18:00 sa verejné protesty organizované našimi stranami udejú v Bratislave, Košiciach, Banskej Bystrici, Žiline aj Nitre. Vieme, že sa pripravujú aj ďalšie mestá," doplnili opoziční lídri.

Viac k témam: Ficova vláda 2023 - 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Opozícia, podpredseda SaS, predseda Hlasu, predseda KDH, Predseda parlamentu, Predseda Progresívneho Slovenska, Protest
Zdroj: SITA.sk - Pellegrini by mal zaradiť spiatočku a prestať asistovať Ficovi pri deštrukcii právneho štátu, vyzývajú lídri opozície © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.