Piatok, 6. marec 2026
Mimoriadne správy
- Vývoj situácie v Iráne má rôzne scenáre, politológ hovorí o bezpečnostných aj ekonomických rizikách pre Európu
- Irán 48 hodín po útoku. Režim na kolenách, ale svet je bližšie k vojne než k mieru? – FOTO
- Námestník iránskeho ministra zahraničných vecí čelí žalobe pre účasť na zločinoch proti ľudskosti
- Prezident Pellegrini rokoval v Indii s premiérom Módím, Slovensko chce s krajinou posilniť spoluprácu – VIDEO, FOTO
- Blanár zastupoval Fica na prvom zasadnutí Trumpovej Rady mieru, Slovensko bolo v úlohe pozorovateľa – FOTO
Patakyová by nepredĺžila funkčné obdobie súčasným ústavným sudcom, povedala na stretnutí s Kiskom
BRATISLAVA 20. novembra (WebNoviny.sk) - Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová verí, že Národná rada SR stihne zvoliť dostatočný počet kandidátov na post ústavných sudcov.
Pravidlá zostali v platnosti
Uviedla to po stretnutí s prezidentom Andrejom Kiskom, pričom zároveň pripomenula, že by nebolo príliš vhodné predlžovať funkčné obdobie súčasným sudcom.
Slovensko čaká veľká výmena ústavných sudcov, keď sa ich vo februári budúceho roka vymení z celkového počtu 13 až deväť, vrátane predsedu. Podľa Patakyovej zostali v platnosti tie isté pravidlá, a preto treba nájsť vhodných kandidátov týmto spôsobom.
Treba nájsť schopných kandidátov
"Verím, že sa to stihne, a zároveň si myslím, že na Slovensku je dostatočne veľa vhodných kandidátov," uviedla Patakyová. Na otázku, či by bolo vhodným riešením predĺženie mandátu pre súčasných sudcov, odpovedala, že nie, pretože je stále dostatok času na nájdenie riešenia. "Nebolo by to vhodné podľa mňa, jednoducho sa bude voliť v priebehu januára v Národnej rade SR a dovtedy treba nájsť schopných uchádzačov."
Patakyová vyvrátila možnosť vlastného záujmu o post ústavnej sudkyne. Podľa súčasných pravidiel Národná rada SR volí 18 kandidátov, z ktorých následne prezident vymenuje polovicu. Uchádzačom stačí získať nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných poslancov, najmenej však 39.
Viac k témam: Andrej Kiska, Mária Patakyová, ombudsmanka, prezident SR, voľba ústavných sudcov
Zdroj: Webnoviny.sk - Patakyová by nepredĺžila funkčné obdobie súčasným ústavným sudcom, povedala na stretnutí s Kiskom © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Vývoj situácie v Iráne má rôzne scenáre, politológ hovorí o bezpečnostných aj ekonomických rizikách pre Európu
Je slovenský kapitál v Dubaji v bezpečí? Investori prehodnocujú riziká po eskalácii v regióne
Experti vyzvali predsedníčku Európskej komisie na vedecky podloženú reguláciu nikotínových výrobkov