Utorok, 28. júl 2026
Mimoriadne správy
- Rodiny cestujúcich z letu MH370 žiadajú pravdu, čínsky súd rieši ich odvolanie
- Indický minister žaluje spoločnosť Meta za údajnú očierňovaciu kampaň
- Hasiči dostávajú požiare v Španielsku pod kontrolu, premiér Sánchez vidí svetlo na konci tunela – FOTO
- Slovenský vrtuľník ostane vo Francúzsku bojovať proti lesným požiarom dlhšie – VIDEO
- Guterres sa pokúsi oživiť mierové rokovania, na Cypre sa stretne s oboma lídrami
Odbory na Najvyššom súde vyhlásili štrajkovú pohotovosť, kritizujú rozhodnutie ministerstva financií
Webnoviny 7. apríl 2025 379
7.4.2025 (SITA.sk) - Základná organizácia Odborového zväzu justície v SR pri Kancelárii Najvyššieho súdu (NS) SR vyhlásila ešte v stredu 2. apríla štrajkovú pohotovosť.
Pri odôvodnení poukazuje na rozhodnutie ministerstva financií, ktoré zamietlo žiadosť vedúcej Kancelárie najvyššieho súdu o povolenie prekročenia limitu výdavkov s cieľom stabilizácie personálneho obsadenia a pretrvávajúcu nespokojnosť s platovými pomermi zamestnancov. Ako informovala hovorkyňa Najvyššieho súdu SR Alexandra Važanová, zámer stabilizácie situácie na súdoch pritom vychádza z uznesení vlády SR.
Zahrnutie bodov vzťahujúce sa na rozpočtové kapitoly
V dokumente "Zabezpečenie stabilizácie personálneho obsadenia súdov" z dielne rezortu spravodlivosti sa konkrétne uvádza: "Súdom vytvára a zabezpečuje podmienky pre ich riadne fungovanie výkonná moc štátu. Ona určuje sústavu súdov, ich počet, obsadenie, materiálne a pracovné podmienky, financovanie prevádzky súdov. Výkonná moc nesmie nijako zasahovať do rozhodovacej činnosti súdov, ktorú súdy vykonávajú tým, že aplikujú právne predpisy od zákonodarnej a ústavodarnej moci".
Ministerstvo spravodlivosti v tejto súvislosti malo podľa odborárov zahrnúť do uznesení vlády SR aj body vzťahujúce sa na samostatné rozpočtové kapitoly Najvyššieho súdu SR a Najvyššieho správneho súdu SR, ktoré by v uznesení ukladali povinnosti ministerstvu financií navýšiť limit rozpočtu týmto kapitolám a následne im uložili spôsob naloženia s týmito finančnými prostriedkami. Na súdoch nižších stupňov boli opatrenia na stabilizáciu zavedené od 1. januára 2025.
Vyhlásenie štrajkovej pohotovosti
"Uvedené skutočnosti majú za následok nastolenie stavu nekorešpondujúce s požiadavkou finančného ohodnotenia odzrkadľujúceho hierarchiu súdov v SR, s ktorou súvisia aj nároky na kvalifikáciu a odbornosť personálneho substrátu inštitúcie," vyhlásili odborári.
Doplnili, že z tohto dôvodu a na základe uznesenia mimoriadnej členskej schôdze základnej organizácie Odborového zväzu justície v SR pri Kancelárii NS SR zo dňa 2. apríla 2025 došlo k vyhláseniu štrajkovej pohotovosti od 2. apríla do 31. mája.
Viac k témam: hovorkyňa najvyššieho súdu, Justícia, Kancelária Najvyššieho súdu SR, Odbory, Štrajková pohotovosť
Zdroj: SITA.sk - Odbory na Najvyššom súde vyhlásili štrajkovú pohotovosť, kritizujú rozhodnutie ministerstva financií © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Lesný požiar v Škótsku si vyžiadal evakuácie. Situácia zostáva kritická
Lesné požiare pustošia Francúzsko aj Španielsko, evakuovali už viac než 250-tisíc ľudí – FOTO
Pride v Berlíne poznačila krvavá tragédia, útok si vyžiadal jednu obeť a desiatky zasiahnutých – FOTO