Streda, 23. jún 2021
Zamračené  23,4 °C
Mimoriadne správy

Od masakry v Srebrenici uplynulo 25 rokov, zločiny spáchané na Balkáne zostávajú mementom

 Webnoviny  11. júl 2020  133
Od masakry v Srebrenici uplynulo 25 rokov, zločiny spáchané na Balkáne zostávajú mementom

11.7.2020 (Webnoviny.sk) - Zločiny proti ľudskosti spáchané počas konfliktu v bývalej Juhoslávii zostávajú mementom v novodobej histórii. Uvádza sa vo vyhlásení Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ) pri príležitosti 25. výročia masakry v obci Serbrenica.

Podľa rezortu diplomacie je povinnosťou súčasných a budúcich generácií a politikov urobiť všetko, aby v budúcnosti k žiadnej takejto tragédii viac nedošlo. Ministerstvo tiež zdôrazňuje, že podporuje vstup krajín západného Balkánu do Európskej únie (EÚ).

Žiadna tragédia sa nesmie zopakovať


„Aj ďalšie vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti spáchané počas konfliktu sprevádzajúceho rozpad bývalej Juhoslávie zostávajú mementom v novodobej histórii regiónu i Európy,“ uvádza sa vo vyhlásení rezortu diplomacie.

Podľa ministerstva je povinnosťou súčasných a budúcich generácií a predovšetkým politikov urobiť všetko, aby v budúcnosti k žiadnej takejto tragédii viac nedošlo, či už na západnom Balkáne, v Európe, alebo inde na svete.

Rezort tiež pripomína, že EÚ, vznikla práve na troskách povojnovej Európy ako mierový projekt a bude vždy otvorená tým krajinám, ktoré chcú pre občanov vytvárať budúcnosť založenú na mieri, rešpektovaní ľudských práv a slobôd, tolerancii a prosperite.

Potrebné je skutočné zmierenie


„Slovenská republika dlhodobo podporuje ambíciu krajín západného Balkánu pripojiť sa k európskemu mierovému projektu. Dôležitými predpokladmi napĺňania tohto cieľa je dosiahnutie skutočného zmierenia medzi národmi, vyrovnanie sa s minulosťou a sústredenie sa na spoločnú budúcnosť,“ zdôrazňuje MZVEZ.

Rezort diplomacie dodáva, že chce povzbudiť politických lídrov, aby urobili všetko pre zaistenie mierovej budúcnosti svojich občanov a národov.

Európa si v sobotu pripomína 25. výročie masakry v okolí Srebrenice. Ako potvrdilo neskoršie vyšetrovanie, v júli 1995 došlo k najväčšiemu vyvražďovaniu na jej území po druhej svetovej vojne, pričom medzinárodné súdy v následných procesoch označili spáchané zločiny za genocídu.

Viac k témam: genocída, masaker v Srebrenici
Zdroj: Webnoviny.sk - Od masakry v Srebrenici uplynulo 25 rokov, zločiny spáchané na Balkáne zostávajú mementom © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.