Štvrtok, 22. október 2020
Slnečno  12,3 °C
Mimoriadne správy

Núdzový stav neobmedzuje žiadne základné ľudské práva, reaguje Šeliga na Ficovo ultimátum

 Webnoviny   2. október 2020  31
Núdzový stav neobmedzuje žiadne základné ľudské práva, reaguje Šeliga na Ficovo ultimátum

2.10.2020 (Webnoviny.sk) - Núdzovým stavom nie sú obmedzené žiadne základné ľudské práva. Ako na štvrtkovom tlačovom brífingu objasnil podpredseda Národnej rady SR (NR SR) Juraj Šeliga (Za ľudí), k núdzovému stavu vláda pristúpila preto, aby mohla nastať hospodárska mobilizácia. To znamená, aby každý okresný úrad mohol operatívne reagovať na situáciu v regióne.

Viac o téme: Koronavírus


Podotkol tiež, že sudcovia môžu korigovať trestnú sadzbu aj v núdzovom stave. Reagoval tak na dnešné vyjadrenie predsedu strany Smer - sociálna demokracia (Smer-SD) Roberta Fica k tejto téme.

Núdzový stav je podľa Fica protiústavný


Fico na dnešnej tlačovej konferencii vyzval vládu k zrušeniu rozhodnutia o núdzovom stave. Chce, aby bol vyhlásený nanovo s tým, ktoré ľudské práva sa obmedzujú a ktoré nie. Doplnil, že ak tak vláda neurobí ešte dnes, Smer-SD sa obráti na Ústavný súd SR, aby preveril možnú protiústavnosť vyhlásenia núdzového stavu.

Viackrát uviedol, že počas núdzového stavu platia vyššie sadzby za viaceré trestné činy. Podľa neho by sa k tomu mala vyjadriť prokuratúra či polícia. Podľa neho nie je zrejmé, ako sa vláda vysporiadala s obmedzením základných práv, o ktorých hovorí ústava.

Núdzový stav na Slovensku


Na Slovensku od štvrtka (1. októbra) platí núdzový stav. Vláda v stredu 30. septembra schválila návrh premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) na jeho vyhlásenie v súvislosti s druhou vlnou pandémie nového koronavírusu. Núdzový stav platí zatiaľ na dobu 45 dní.

Viac k témam: COVID-19, Koronavírus, núdzový stav, Pandémia
Zdroj: Webnoviny.sk - Núdzový stav neobmedzuje žiadne základné ľudské práva, reaguje Šeliga na Ficovo ultimátum © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.