Pondelok, 20. apríl 2026
Mimoriadne správy
- Španielsko požiada Úniu o ukončenie asociačnej dohody s Izraelom, hovorí o porušovaní medzinárodného práva
- Americký viceprezident J.D. Vance povedie delegáciu Spojených štátov na rokovania s Iránom v Pakistane
- Úrady evakuovali tisíce obyvateľov parížskeho predmestia, experti sa snažia zneškodniť bombu z druhej svetovej vojny
- Polícia objavila jed na potkany v detskom jedle značky HiPP, môže ísť o súčasť vydieračského plánu
- Britskí ministri vyjadrili podporu Starmerovi. Premiér čelí škandálom okolo dlhoročného spojenca Jeffreyho Epsteina
Novú stranu ODS – Občianski demokrati Slovenska povedie Pavel Macko, ktorý predtým kandidoval za PS/Spolu
Webnoviny 4. december 2021 509
4.12.2021 (Webnoviny.sk) - Na transformačnom kongrese vznikla v sobotu z hnutia Trebišov nahlas strana ODS – Občianski demokrati Slovenska na čele s Pavlom Mackom, ktorý kandidoval v minuloročných parlamentných voľbách za koalíciu Progresívne Slovensko/Spolu.
Informovala o tom v tlačovej správe za ODS Kristína Slezáková.
Nový názov aj voľba vedenia strany
Z dôvodu protipandemických opatrení sa kongres konal online. Počas neverejnej časti sa uskutočnila zmena názvu, schválenie nových stanov, voľba vedenia a orgánov strany.
Okrem predsedu na sobotnom kongrese zvolili za podpredsedov Romana Dianišku, Milenu Fejérovú a Slavomíra Olšovského. Členmi predsedníctva sa stali Imrich Hybký, Zuzana Kotrus Rákociová, Kristína Slezáková, Radovan Škraban a Marcel Vass.
Príhovor mal Kollár zo strany Spolu
Verejná časť sa konala za účasti čestných hostí, záujemcov o členstvo a médií. Po príhovore predsedu strany Pavla Macka predstavili novozvolení podpredsedovia strany Tucet opatrení, ktoré tvoria základ programu strany.
Prihovorili sa čestní hostia - predseda strany Spolu Miroslav Kollár a líder mimoparlamentnej strany Šanca Viliam Novotný.
ODS na kongrese predstavila prvých päť pracovných skupín pre zdravotníctvo, spravodlivosť, ekonomiku, obranu a bezpečnosť, zahraničné veci a odborníkov, ktorí budú skupiny zastrešovať. Ďalšie plánuje predstaviť postupne.
Pomohlo im hnutie Trebišov nahlas
Skupina angažovaných občanov na čele s Mackom oznámila v júni 2021 začiatok zberu podpisov potrebných na vznik strany ODS.
„Po vyzbieraní dvoch tretín podpisov sa však pandemická situácia začala opäť prudko zhoršovať a z dôvodu ochrany zdravia zber podpisov pozastavili. V tom čase podalo občianskym demokratom pomocnú ruku hnutie Trebišov nahlas a súhlasilo s transformáciou hnutia na stranu ODS – Občianski demokrati Slovenska,“ priblížila Slezáková.
Viac k témam: Nová politická strana
Zdroj: Webnoviny.sk - Novú stranu ODS – Občianski demokrati Slovenska povedie Pavel Macko, ktorý predtým kandidoval za PS/Spolu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Trump ustúpil zo sankcií, USA dočasne povolili ruskú ropu, dôvodom je rast cien a napätie vo svete
Grécky zástupca ministra odstúpil po obvineniach o jeho nedostatočnej kvalifikácii, ide už o štvrtú rezignáciu
Japonsko schválilo dohodu o dodávke prvých troch stealth fregát austrálskej námornej flotile