Štvrtok, 29. február 2024
Slnečno  11,6 °C
Mimoriadne správy

Novelizácia Trestného zákona a zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry aj naďalej patrí k prioritám vlády, tvrdí premiér Fico (video)

 Webnoviny  25. január 2024  82  
Novelizácia Trestného zákona a zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry aj naďalej patrí k prioritám vlády, tvrdí premiér Fico (video)

25.1.2024 (SITA.sk) - Novelizácia Trestného zákona a rušenie Úradu špeciálnej prokuratúry naďalej patrí medzi priority tejto vlády. Na tlačovej besede to vo štvrtok uviedol predseda vlády Robert Fico (Smer-SD).

Zmena zákona a zrušenie inštitúcie


„Naša odpoveď na hrubé zneužívanie Trestného zákona je odpoveď v podobe zmeny zákonov a zrušenia jednej inštitúcie,“ vraví Fico. Predseda vlády tiež uvítal rozhodnutie, ktoré bolo vo štvrtok prijaté v parlamente, a ktoré skrátilo rozpravu k týmto legislatívnym zmenám v prvom čítaní na 20 hodín.

Považuje to za legitímne a zákonné. Ak sa to opozícii nepáči, mala by podľa premiéra navrhnúť zmeny v Rokovacom poriadku.

„Nám predsa opozícia nemôže určovať tempo. My sme vláda, máme vládnu koalíciu s väčšinou, a my musíme určovať tempo, ako aj čo je dôležité, kedy o tom budeme rokovať, a kedy o tom budeme rozhodovať,“ vyhlásil Fico.

Opozícii nevzali právo vystúpiť


„Bolo správne, aby sme nechali opozíciu, aby sa vyrozprávala, pokiaľ ide o návrh na skrátené legislatívne konanie,“ skonštatoval premiér a pripomenul, že v rozprave vystúpili desiatky poslancov a padlo viac než 2-tisíc faktických poznámok.

„Ja nepoznám taký zákon, kde len k návrhu na skrátené konanie vystúpilo sto ľudí z opozície, opakovane, samozrejme, a k tomu si ešte urobili takmer 3-tisíc faktických poznámok,“ vraví premiér. Podotkol, že boli trpezliví a nikomu z opozície nevzali právo vystúpiť v rozprave. Skonštatoval však, že Slovensko má aj iné témy, ktorým by sa Národná rada SR mala venovať.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

"Chcú deštrukciu štátu"


„Áno, je pravda, že by sme mohli urobiť nejakú prestávku v rokovaní o Trestnom zákone, a do tejto prestávky by sme mohli vložiť zákony, ktoré považujeme za dôležité,“ povedal Fico a pripomenul viacero podstatných návrhov. Tvrdí však, že ak by tak spravili, prihlásilo by sa množstvo poslancov do rozpravy a bolo by k nim mnoho faktických poznámok.

„Pretože oni chcú deštrukciu štátu,“ deklaroval premiér. Opozícia podľa neho chce „len robiť zle“ a obvinil ju, že v parlamente chce len brzdiť schvaľovanie potrebnej legislatívy.

Pozmeňujúce návrhy KDH


Pozmeňujúce návrhy k novele Trestného zákona zo strany opozície, ak budú predložené, zvážia, povedal ďalej premiér. Spomenul pozmeňujúce návrhy z prostredia Kresťanskodemokratického hnutia, ktoré pochádzajú od bývalého ministra spravodlivosti Viliama Karasa.

„Ak je tam niečo, čo má logiku, vôbec sa tomu nebránime,“ vraví premiér. „Ale nebudeme meniť koncept tejto zmeny,“ zdôraznil.

Viac k témam: Ficova vláda 2023 - 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Novela Trestného zákona, Predseda strany Smer-SD, Premiér Slovenskej republiky, Rokovací poriadok, Skrátené legislatívne konanie, Trestný zákon
Zdroj: SITA.sk - Novelizácia Trestného zákona a zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry aj naďalej patrí k prioritám vlády, tvrdí premiér Fico (video) © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.