Piatok, 6. marec 2026
Mimoriadne správy
- Vývoj situácie v Iráne má rôzne scenáre, politológ hovorí o bezpečnostných aj ekonomických rizikách pre Európu
- Irán 48 hodín po útoku. Režim na kolenách, ale svet je bližšie k vojne než k mieru? – FOTO
- Námestník iránskeho ministra zahraničných vecí čelí žalobe pre účasť na zločinoch proti ľudskosti
- Prezident Pellegrini rokoval v Indii s premiérom Módím, Slovensko chce s krajinou posilniť spoluprácu – VIDEO, FOTO
- Blanár zastupoval Fica na prvom zasadnutí Trumpovej Rady mieru, Slovensko bolo v úlohe pozorovateľa – FOTO
Nočnú oblohu zaplavia opäť padajúce perzeidy. Kedy budú najlepšie podmienky na ich pozorovanie?
3.8.2024 (SITA.sk) - Na nočnej oblohe možno opäť pozorovať padajúce Perzeidy. Ako informovali zo Slovenskej akadémie vied (SAV), meteorický roj Perzeíd v týchto dňoch zvyšuje svoju aktivitu.
„Zem sa už čoskoro stretne s prúdom prachových častíc v dráhe periodickej kométy 109P/Swift-Tuttle," uvádza SAV a dopĺňa, že roj je pozorovaný každý rok. Jeho maximálna frekvencia je približne 45 meteorov za hodinu.
Priaznivé podmienky na pozorovanie
Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV, priblížil, že roj býva činný od poslednej júlovej dekády, do polovice augusta. Jednotlivé meteory sa vyskytujú aj v polovici septembra.
„Šírka prúdu je cca 65 miliónov km. Centrálne vlákno je pomerne úzke, má cca 10 miliónov km. Za 4 dni okolo maxima, ktoré bude v noci z 12. na 13. augusta, stretne Zem 62 percent všetkých Perzeíd,“ priblížil. V tomto roku budú podmienky na pozorovanie priaznivé pred maximom.
Lepšie podmienky až po západe Mesiaca
„V čase maxima bude Mesiac v prvej štvrti, po maxime budú lepšie podmienky pozorovania až po západe Mesiaca v druhej polovici noci," uvádza SAV.
Svoreň odporúča sústrediť sa na severovýchodnú časť oblohy, smerom k súhvezdiu Perzea. Vysvetlil, že v súhvezdí sa nachádza radiant roja. Ide o miesto na oblohe, že ktorého meteory zdanlivo vyletujú.
Viac k témam: Meteorický roj, Perzeidy
Zdroj: SITA.sk - Nočnú oblohu zaplavia opäť padajúce perzeidy. Kedy budú najlepšie podmienky na ich pozorovanie? © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Vývoj situácie v Iráne má rôzne scenáre, politológ hovorí o bezpečnostných aj ekonomických rizikách pre Európu
Je slovenský kapitál v Dubaji v bezpečí? Investori prehodnocujú riziká po eskalácii v regióne
Experti vyzvali predsedníčku Európskej komisie na vedecky podloženú reguláciu nikotínových výrobkov