Sobota, 26. september 2020
Oblačno  7,7 °C
Mimoriadne správy

Nezávislá kultúra v Trnave dostane prvú pomoc, od samosprávneho kraja dostane desaťtisíce eur

 Webnoviny  22. jún 2020  41
Nezávislá kultúra v Trnave dostane prvú pomoc, od samosprávneho kraja dostane desaťtisíce eur

22.6.2020 (Webnoviny.sk) - Trnavský samosprávny kraj pomôže nezávislej kultúre v kraji čiastkou 165-tisíc eur. Okrem dotácií pre jednotlivé subjekty nezávislej kultúry v celkovej čiastke 100-tisíc eur dostanú dve župné galérie 40-tisíc eur na nákup diel slovenských umelcov, župné knižnice nakúpia knihy od malých vydavateľstiev za 10-tisíc eur a Divadlo Jána Palárika podporí umelcov na voľnej nohe angažovaním do pripravovanej inscenácie. Informoval o tom trnavský župan Jozef Viskupič.

Nevyhnutné úsporné opatrenia


Dodal, že „prvú pomoc“ dostane kultúra napriek tomu, že kraj musí prijímať nevyhnutné úsporné opatrenia. „Nechceme, aby finančné dopady koronakrízy položili kultúru v našom kraji na kolená. Práve v tomto čase by mali najviac zabrať verejné rozpočty a neľahkú situáciu v kultúre aspoň trochu zvrátiť,“ dodal Viskupič.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu
Kultúrne inštitúcie v zriaďovateľskej pôsobnosti Trnavského samosprávneho kraja podľa riaditeľky Divadla Jána Palárika v Trnave Zuzany Hekel pomôžu umelcom v slobodnom povolaní, ktorí sa ocitli počas pandémie v najzložitejšej situácii a zostali bez príjmu. Divadlo, ktoré riadi, prizve viacerých týchto umelcov k tvorbe novej inscenácie.

Slovenská hra o trnavskom futbale


„Spoluprácou s nimi vznikne pôvodná slovenská hra s témou histórie trnavského futbalu. Autorský tím bude rozšírený o šesť externých spolupracovníkov, ktorých si budeme môcť dovoliť práve vďaka pomoci trnavskej župy,“ vysvetlila Hekel s tým, že hra bude mať premiéru v novej divadelnej sezóne.

Divadlo Jána Palárika prípravu nových premiér bežne financuje z vlastných príjmov, od marca do júna však z dôvodu preventívnych opatrení proti šíreniu Covic-19 nemalo jediné profesionálne divadlo v kraji žiadne príjmy.

Viac k témam: Divadlo Jána Palárika, Ekonomické dopady koronavírusu
Zdroj: Webnoviny.sk - Nezávislá kultúra v Trnave dostane prvú pomoc, od samosprávneho kraja dostane desaťtisíce eur © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.