Streda, 28. február 2024
Oblačno  5,3 °C
Mimoriadne správy

Násiliu na ženách sa darí, ak ho spoločnosť toleruje či ospravedlňuje, vyhlásila prezidentka a ďalšie osobnosti (foto)

 Webnoviny  24. november 2023  136  
Násiliu na ženách sa darí, ak ho spoločnosť toleruje či ospravedlňuje, vyhlásila prezidentka a ďalšie osobnosti (foto)

24.11.2023 (SITA.sk) - Takmer 20 percent žien zažilo fyzické a viac ako sedem percent sexuálne násilie.

Uvádza sa to vo vyhlásení, ktoré pri príležitosti sobotného Medzinárodného dňa za odstránenie násilia páchaného na ženách podpísala prezidentka Zuzana Čaputová a niekoľko desiatok ďalších osobností.

Päťdesiatdva žien zaplatilo životom


Podľa policajných štatistík za ostatných šesť rokov ženy tvorili 86 percent obetí trestného činu týrania blízkej osoby, dve tretiny obetí závažného vyhrážania a 90 percent obetí trestného činu znásilnenia a sexuálneho násilia.

Za toto obdobie prišlo o život 52 žien, ktoré zavraždil alebo zabil ich partner.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Deň boja proti násiliu na ženách (fotografie)

„Fyzické, psychické, sexuálne alebo ekonomické násilie páchané na ženách a dievčatách vychádza z presvedčenia násilníka, že má právo správať sa nadradene, ponižovať alebo kontrolovať ženu či dievča využívajúc násilie. Násilník nepovažuje ženu za rovnocennú v právach a dôstojnosti," uvádza sa vo vyhlásení.

Násiliu na ženách sa podľa signatárov darí, ak ho spoločnosť toleruje či dokonca ospravedlňuje.

Útoky na angažované ženy


„Nedá sa mu zabrániť, ak je prístup k spravodlivosti a pomoci komplikovaný a zdĺhavý. Posilňuje ho, keď ženy čelia ekonomickým nerovnostiam a chudobe, ktorá im znemožňuje násilníkov opustiť. A podporuje ho agresivita vo verejnom priestore a útoky na angažované ženy, ktoré čelia verbálnym útokom, vyhrážkam fyzickým násilím a znásilnením," konštatuje vyhlásenie.

Signatári na druhej strane akceptujú, že na Slovensku žije mnoho žien, mužov, dievčat a chlapcov, ktorí považujú za samozrejmé, že násilie na ženách v akejkoľvek podobe je neakceptovateľné.

„Môže nás byť viac, keď pôjdeme príkladom - našimi každodennými postojmi a rezolútnym hlasom za to, aby dievčatá a ženy na Slovensku mohli žiť svoje životy bez násilia a v rovnoprávnosti," dodali.

Viac k témam: Medzinárodný deň za odstránenie násilia páchaného na ženách, Násilie na ženách
Zdroj: SITA.sk - Násiliu na ženách sa darí, ak ho spoločnosť toleruje či ospravedlňuje, vyhlásila prezidentka a ďalšie osobnosti (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.