Pondelok, 8. jún 2026
Mimoriadne správy
- Trumpova popularita klesla na historické minimum, demokrati majú šancu ovládnuť Kongres
- Top foto dňa (8. jún 2026): Zastávky Južné mesto, kauza Očistec, ruský útok v Odese a zemetrasenie
- Indické vrtuľníky evakuovali pri pobreží Ománu 24 námorníkov z horiaceho tankera
- Fínsky súd poslal podnikateľa do väzenia za obchodovanie s thajskými zberačmi bobúľ
- Maďarský protikorupčný úrad žiada vyšetrovanie Orbánovej éry pre miliardové podvody
Najvyšší súd SR bude v marci riešiť odvolania bývalých funkcionárok finančnej správy
Webnoviny 18. február 2025 387
18.2.2025 (SITA.sk) - Najvyšší súd SR vytýčil na 12. marca verejné zasadnutie, na ktorom má rozhodnúť o odvolaniach bývalých funkcionárok Finančného riaditeľstva SR Denisy Ž. a Kornélie Č. Tie samosudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku ešte v októbri 2022 uznal za vinné zo zločinu prijímania úplatku.
Zároveň obom uložil tresty tri roky väzenia podmienečne odložené na skúšobnú dobu päť rokov a zákaz vykonávať verejné funkcie na dobu piatich rokov.
Deklarovali svoju nevinu
Denisa Ž. tiež dostala peňažný trest vo výške 45-tisíc eur. Pokiaľ by ho nezaplatila, súd určil náhradný trest vo výške dvoch rokov väzenia. Kornélii Č. zase súd vymeral peňažný trest 30-tisíc eur spolu s prípadným náhradným trestom v dĺžke 18 mesiacov väzenia.
Podľa obžaloby funkcionárky prijali úplatky v súvislosti so zmluvnými vzťahmi a správou IT produktov na finančnej správe. Konkrétne podľa prokuratúry prijala Denisa Ž. od podnikateľa Michala Suchobu prostredníctvom bývalého prezidenta finančnej správy Františka Imreczeho sumu 30-tisíc eur a Kornélia Č. 20-tisíc eur. Obe obžalované pred súdom na začiatku procesu deklarovali svoju nevinu.
Výpovede svedkov
Ako v októbri 2022 skonštatoval sudca ŠTS Milan Cisárik, prokuratúra presvedčila súd, že skutky sa stali tak, ako bolo uvedené v obžalobe. Kľúčovým dôkazom bola pritom podľa neho výpoveď Imreczeho, doplnená výpoveďou svedka Suchobu.
„Súd nezistil rozpory vo výpovediach týchto dvoch svedkov," uviedol Cisárik. Doplnil, že obhajobné tvrdenia dvojice obžalovaných súd nepresvedčili.
V rámci akcie Mýtnik III obvinili orgány činné v trestnom konaní v roku 2021 bývalú riaditeľku odboru právnych služieb finančnej správy Denisu Ž. a bývalú riaditeľku odboru verejného obstarávania finančnej správy Kornéliu Č. Ďalšia obvinená v rámci akcie Mýtnik III, bývalá prezidentka finančnej správy Lenka Wittenbergerová, vinu priznala a v rámci dohody o vine a treste jej súd uložil podmienečný trest.
Viac k témam: Korupcia, Súdy
Zdroj: SITA.sk - Najvyšší súd SR bude v marci riešiť odvolania bývalých funkcionárok finančnej správy © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Odvolávanie Tarabu a Šimkovičovej sa nezačalo, parlament nebol uznášaniaschopný – VIDEONasledujúci článok
Bude Huliak ministrom? Ľupták tvrdí, že veci sú dojednané
Zelenskyj potvrdil ďalší dronový útok na Leningradskú oblasť
Fico si vo Francúzsku uctil československých vojakov, pripomenul aj oslobodenie Slovenska – VIDEO
Chýbajúci zub vyriešia pevné mostíky na zuby