Piatok, 6. marec 2026
Mimoriadne správy
- Vývoj situácie v Iráne má rôzne scenáre, politológ hovorí o bezpečnostných aj ekonomických rizikách pre Európu
- Irán 48 hodín po útoku. Režim na kolenách, ale svet je bližšie k vojne než k mieru? – FOTO
- Námestník iránskeho ministra zahraničných vecí čelí žalobe pre účasť na zločinoch proti ľudskosti
- Prezident Pellegrini rokoval v Indii s premiérom Módím, Slovensko chce s krajinou posilniť spoluprácu – VIDEO, FOTO
- Blanár zastupoval Fica na prvom zasadnutí Trumpovej Rady mieru, Slovensko bolo v úlohe pozorovateľa – FOTO
Najvyšší súd sprísnil trest obžalovanému za pokus o vraždu, vyhovel odvolaniu prokurátora
6.3.2024 (SITA.sk) - Najvyšší súd SR na stredajšom verejnom zasadnutí sprísnil trest pre Filipa Skaska obžalovaného pre pokus o úkladnú vraždu z pôvodne uložených 10 rokov väzenia na 15.
Vyhovel tak odvolaniu prokurátora proti verdiktu Špecializovaného trestného súdu, ktorý v prvostupňovom konaní skutok prekvalifikoval na pokus o „klasickú" vraždu. Rozhodnutie súdu je právoplatné, 22-ročného Skaska tak z výkonu väzby premiestnia do výkonu trestu.
Útočil v bare v Levoči
Filip Skasko bol pôvodne obžalovaný z obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy v štádiu pokusu. Podľa obžaloby v januári minulého roku v bare v Levoči zaútočil nožom pod vplyvom alkoholu na svojho známeho Lukáša, ktorého niekoľkokrát zasiahol, konkrétne do hrudníka, ramena a ruky.
Špecializovaný trestný súd však skutok v novembri 2023 prekvalifikoval na pokus o „obyčajnú" vraždu a uložil mu trest 10 rokov väzenia. Proti rozhodnutiu sa odvolal aj obžalovaný, ktorý tvrdil, že poškodenému chcel len ublížiť, a nie ho zabiť, ako aj prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry.
Dôkazy boli vyhodnotené jednostranne
Najvyšší súd opätovnú rekvalifikáciu skutku na pokus o úkladnú vraždu odôvodnil napríklad SMS komunikáciou obžalovaného so svedkami, z ktorej vyhodnotil jeho úmysel usmrtiť poškodeného. Predseda senátu tiež pripomenul, že bez včasnej lekárskej pomoci by poškodený zomrel.
Ten zároveň vypovedal, že mu Skasko po útoku povedal: „Sorry kámo, udaj ma na políciu, lebo to urobím ešte raz." Podľa obhajcu obžalovaného Ladislava Zátorského odvolací súd vyhodnotil dôkazy jednostranne.
„Sú tam okolnosti aj ďalšie, ktoré boli opomenuté podľa nášho názoru, ktoré istým spôsobom rozbíjajú tú reťaz priamych či nepriamych dôkazov," skonštatoval. Doplnil, že Skasko má ešte možnosť svoju aktuálnu situáciu zmeniť, napríklad prostredníctvom dovolania alebo podania na ústavný súd.
Motiváciou bolo väzenie
Motiváciou obžalovaného bolo údajne dostať sa do väzenia, keďže mal finančné problémy, ako aj pomsta obeti. Poškodenému Lukášovi totiž Skasko vyčítal, že je preňho jeho bratranec vo väzbe. Poškodený sa útoku ubránil, skončil však v nemocnici s viacerými bodnými ranami.
Skaska, ktorý už bol v minulosti odsúdený pre výtržníctvo a ublíženie na zdraví po skutku zadržala polícia, pričom následne bol vzatý do väzby pre obavu z pokračovania v trestnej činnosti.
Viac k témam: Pokus o vraždu, Súdy, Úkladná vražda
Zdroj: SITA.sk - Najvyšší súd sprísnil trest obžalovanému za pokus o vraždu, vyhovel odvolaniu prokurátora © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Vývoj situácie v Iráne má rôzne scenáre, politológ hovorí o bezpečnostných aj ekonomických rizikách pre Európu
Je slovenský kapitál v Dubaji v bezpečí? Investori prehodnocujú riziká po eskalácii v regióne
Experti vyzvali predsedníčku Európskej komisie na vedecky podloženú reguláciu nikotínových výrobkov