Utorok, 29. september 2020
Oblačno  8,8 °C
Mimoriadne správy

Na Slovensku budú pôsobiť americkí vojaci, ich prítomnosť schválil aj brannobezpečnostný výbor

 Webnoviny   7. september 2020  34
Na Slovensku budú pôsobiť americkí vojaci, ich prítomnosť schválil aj brannobezpečnostný výbor

7.9.2020 (Webnoviny.sk) - Parlamentný výbor pre obranu a bezpečnosť schválil prítomnosť štyroch amerických vojakov na území Slovenska. Vo svojom profile na sociálnej sieti o tom informoval minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) s tým, že prítomnosť amerických vojakov má širší a významný rozmer. Zabezpečiť by na Slovensku mali výcvik a poradenstvo v otázkach civilno-vojenskej spolupráce.

„Práve vojaci vyškolení na tieto operácie boli nasadení napríklad aj v uzatvorených obciach počas prvej vlny pandémie. Odviedli úžasnú prácu a bez dostatočných vedomostí a naučených postupov by bezproblémový priebeh nebol možný," vyzdvihol ich prínos Naď.

Vláda v polovici augusta schválila prítomnosť príslušníkov ozbrojených síl Spojených štátov amerických. Vojaci by mali na Slovensku pôsobiť 36 mesiacov a ich hlavnou náplňou práce bude zabezpečenie výcviku a poradenstva ozbrojených síl Slovenskej republiky.

Pôsobenie príslušníkov ozbrojených síl USA v navrhovanom období predstavuje nadviazanie bilaterálnej spolupráce s ozbrojenými silami USA, ktorá bola vykonaná na základe uznesenia NR SR z 19. júna 2018.

Viac k témam: americkí vojaci
Zdroj: Webnoviny.sk - Na Slovensku budú pôsobiť americkí vojaci, ich prítomnosť schválil aj brannobezpečnostný výbor © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.