Nedeľa, 22. marec 2026
Mimoriadne správy
- Americkí vojenskí inštruktori používajú v Nigérii drony len na prieskum a zber informácií
- Szijjartó volal počas stretnutí EÚ Lavrovovi, kontakt vyvoláva medzi členskými štátmi obavy
- Prelomové vyhlásenie z Teheránu, Irán potvrdil vojenskú spoluprácu s Ruskom a Čínou
- Ukrajina sa bráni naplno. Na Rusko vyslala v noci stovky dronov, hlásia zranených aj škody
- Ministerka kultúry Šimkovičová odhalila na Pamätnom cintoríne Campo Verano v Ríme bustu generála Milana Rastislava Štefánika – FOTO
BRATISLAVA 26. októbra (WebNoviny.sk) – Na Slovensku by v lete budúceho roka mohol fungovať nový portál pre migrantov. Cieľovou skupinou stránky s názvom Dunajský kompas sú nielen migranti, ale aj orgány štátnej správy, ktoré majú migrantom pomáhať. Portál bude okrem Slovenska fungovať v ďalších siedmich krajinách – Rakúsku, Nemecku, Česku, Chorvátsku, Slovinsku, Maďarsku a Srbsku.
Na projekte sa podieľajú aj mimovládky
Na Slovensku bude poskytovať informácie v slovenčine, angličtine, ukrajinčine, srbčine a vietnamčine. Záujemcovia na ňom nájdu informácie o zdravotníckom systéme, vzdelávaní, rôznych povoleniach a procedúrach či rôznych aspektoch života na Slovensku. Vo štvrtok o tom informovala riaditeľka Ústavu etnológie SAV Tatiana Podolínska, Boris Divínsky a Martina Bofulin z inštitútu pre migráciu slovinskej Akadémie vied a umení.
„Cieľom projektu je vytvoriť nadnárodnú informačnú platformu pre migrantov a verejnú správu, ktorá by umožnila migrantom lepšiu integráciu na trhu práce,“ vysvetlila Podolínska.
Ako zdôraznila, prínosom je, že ide o nadnárodnú platformu, do ktorej sa zapojilo osem spomínaných krajín. Takisto ocenila, že na projekte sa podieľajú aj mimovládne organizácie. Divínsky takisto ocenil geografické pokrytie a inštitúcie, ktoré sa na projekte podieľajú – vedecké inštitúcie, školské inštitúcie a mimovládky.
Na Slovensku 93-tisíc legálnych migrantov
Divínsky vysvetlil, že na Slovensku bolo ku koncu minulého roka približne 93-tisíc legálnych migrantov, z toho 52-tisíc z nich bolo občanov EÚ. Spomedzi občanov tretích krajín najväčšiu skupinu tvoria Ukrajinci, po nich Srbi, Rusi a Vietnamci.
Ako zástupcovia SAV ďalej informovali, pred samotným spustením vo všetkých krajinách projekt otestujú ešte v niektorých mestách, napríklad v rakúskom Grazi, slovinskej Ljubľane či chorvátskom Záhrebe a nemeckom Mníchove.
Projekt by mal byť plne funkčný najneskôr v septembri budúceho roka. Program je financovaný z Dunajského transnárodného programu a pre všetkých osem krajín stál 1.5 milióna eur.
Viac k témam: Dunajský kompas, migranti, utečenci, utečenecká kríza
Zdroj: Webnoviny.sk - Na Slovensku bude fungovať nadnárodný portál pre migrantov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Ministerka kultúry Šimkovičová odhalila na Pamätnom cintoríne Campo Verano v Ríme bustu generála Milana Rastislava Štefánika – FOTO
Nezamestnanosť na Slovensku prudko klesla, Tomáš zdôraznil aj historický počet voľných pracovných miest – VIDEO
Nezamestnanosť vo februári prekvapila, ohlásené prepúšťania ju však môžu opäť zvýšiť, myslí si analytik