Nedeľa, 27. september 2020
Väčšinou jasno  8,9 °C
Mimoriadne správy

Na Pustom hrade vo Zvolene vykonávajú aktuálne najväčší archeologický výskum na Slovensku

 Webnoviny   7. august 2020  43
Na Pustom hrade vo Zvolene vykonávajú aktuálne najväčší archeologický výskum na Slovensku

7.8.2020 (Webnoviny.sk) - Na Pustom hrade vo Zvolene sa uskutočňuje aktuálne najväčší archeologický výskum na Slovensku. Informuje o tom na svojom webe Slovenská akadémia vied (SAV). Výskum realizuje Archeologický ústav SAV v spolupráci s Katedrou archeológie Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.

Aktuálne na hrade pracuje viac ako 50 ľudí denne. Medzi nimi je 20 študentov a 20 pracovníkmi SAV zapojených do Letnej školy archeológie a spolu s nimi aj ľudia v rámci projektu zapojenia nezamestnaných do obnovy kultúrneho dedičstva a murári.

Našli aj denár kráľovnej Márie


Výskum a obnova Pustého hradu pokračuje 29. sezónou. Ján Beljak z Archeologického ústavu SAV priblížil, že počas prác sa archeológom podarilo nájsť denár kráľovnej Márie a na kamennom dne celú zásobnicu z doby bronzovej.

Pokračovala aj obnova veže a postupne sa opravujú interiérové steny z druhej polovice 12. storočia.

„Začali sme aj výskum pri západnej stene veže č. 2 na Hornom Pustom hrade, kde sme našli zaujímavé architektonické články. Najbohatšia na nálezy je sonda 4/2020 umiestnená na vrcholovej plošine Horného hradu pri jeho východnej línii opevnenia,“ vysvetľuje archeológ.

V nej sa našli mince z druhej polovice 13. storočia, hracia kocka, hroty šípov, pracky a ozdobné kovania. „V severnej časti tejto sondy sme našli kamennú podlahu po zrubovom objekte z 13. storočia,“ dopĺňa Beljak.

Nepreskúmaný kontrolný blok


Po 23 rokoch sa archeológovia s výskumom vrátili aj do veže vo východnej línii opevnenia horného hradu, kde ostal nepreskúmaný kontrolný blok.

Okrem mince Bela IV. sa v nej našli podľa Beljaka „veľmi pekné výrobky z kosti a parohoviny“ a aj uhlíky, ktoré pomôžu so spresnením datovania jej vzniku.

„Nálezové situácie priebežne dokumentujeme kresbovo, fotograficky, fotogrametricky, 3D-skenom a GPS,“ opisuje činnosti vedec. Dodal, že práce na Pustom hrade budú pokračovať aj v septembri a októbri.

Výskum a obnova Pustého hradu sa uskutočňuje s podporou mesta Zvolen, Banskobystrického samosprávneho kraja, Ministerstva kultúry SR a Ústredia práce sociálnych vecí a rodiny SR.

Viac k témam: archeologický výskum, Pustý hrad
Zdroj: Webnoviny.sk - Na Pustom hrade vo Zvolene vykonávajú aktuálne najväčší archeologický výskum na Slovensku © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.