Pondelok, 28. september 2020
Oblačno  8,9 °C
Mimoriadne správy

Na Orave sa pre trvalý dážď môžu zvýšiť hladiny vodných tokov, varujú meteorológovia

 Webnoviny  21. jún 2020  44
Na Orave sa pre trvalý dážď môžu zvýšiť hladiny vodných tokov, varujú meteorológovia

21.6.2020 (Webnoviny.sk) - Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal hydrologické výstrahy prvého stupňa pre takmer všetky okresy Žilinského kraja s výnimkou okresov Ružomberok a Dolný Kubín. Dôvodom je očakávaný trvalý dážď v najbližších hodinách.

„Vzhľadom na očakávané zrážky a nasýtenosť povodí predchádzajúcimi zrážkami je predpoklad vzostupu vodných hladín na tokoch, s možnosťou dosiahnutia a prekročenia vodných stavov zodpovedajúcich stupňom povodňovej aktivity. Vývoj hydrologickej situácie bude priebežne aktualizovaný,“ varujú meteorológovia.

Podľa SHMÚ stúpajú rieky predovšetkým na Orave. „Na tokoch v povodí Oravy je výrazný vzostup vodných hladín, v povodí horného Váhu je ustálenosť až mierny pokles, ojedinele mierny vzostup vodných hladín, v povodí Kysuce, Turca a stredného Váhu je ustálenosť až mierny vzostup vodných hladín,“ informuje hydrologická informačná a predpovedná služba SHMÚ Žilina.

Hranicu prvého stupňa povodňovej aktivity aktuálne dosahujú tri toky na území Žilinského kraja, hladina Polhoranky v Oravskej Polhore dosiahla o 9:00 116 cm, rieka Belá v Liptovskom Hrádku mala 156 cm a Rajčanke na vodomernej stanici Poluvsie namerali 120 cm.

Hydrologické výstrahy pre jednotlivé okresy.

Viac k témam: počasie, povodne, prívalové dažde
Zdroj: Webnoviny.sk - Na Orave sa pre trvalý dážď môžu zvýšiť hladiny vodných tokov, varujú meteorológovia © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.