Pondelok, 20. apríl 2026
Mimoriadne správy
- Španielsko požiada Úniu o ukončenie asociačnej dohody s Izraelom, hovorí o porušovaní medzinárodného práva
- Americký viceprezident J.D. Vance povedie delegáciu Spojených štátov na rokovania s Iránom v Pakistane
- Úrady evakuovali tisíce obyvateľov parížskeho predmestia, experti sa snažia zneškodniť bombu z druhej svetovej vojny
- Polícia objavila jed na potkany v detskom jedle značky HiPP, môže ísť o súčasť vydieračského plánu
- Britskí ministri vyjadrili podporu Starmerovi. Premiér čelí škandálom okolo dlhoročného spojenca Jeffreyho Epsteina
Na mieste výstavby v Nitre našli v jamách ľudskú kostru aj lebku bez tela
Webnoviny 1. máj 2019 720
NITRA 1. mája (WebNoviny.sk) – Nálezy z viacerých období našli archeológovia v rámci záchranného výskumu v súvislosti so stavebnými prácami na mieste bývalého Domu kultúry Orbisu v centre Nitry.
Archeologický výskum trval od januára, v pondelok sa tu začala výstavba polyfunkčného komplexu Orbis Premium.
Našli lebku bez tela
Medzi najzaujímavejšie nálezy patrí ľudská kostra v sídliskovej odpadovej jame a nález ľudskej lebky bez tela v ďalšej sídliskovej jame.
„Napriek intenzívnej výstavbe zo 70. - 80. rokov minulého storočia v tejto časti Nitry sa počas archeologického výskumu podarilo objaviť 40 archeologických objektov sídliskového charakteru, ktoré tvorili najmä sídliskové jamy a zvyšky pivníc po mestskej ulicovej zástavbe na Piaristickej ulici,“ informoval riaditeľ Archeologickej agentúry, s.r.o. František Žák Matyasowszky.
Objekty pochádzajú z troch období
Archeologické objekty pochádzajú z troch historických období – z 11. - 12. storočia, zo 17. - 18. storočia a najmladšie nálezy sú z 19. - 20. storočia. Našla sa tu keramika, ako napríklad hrnce, džbány, panvice, ale aj zvyšky kostí, fajky, kostené šidlá a ihly a tiež drobné kovové nálezy.
„V súčasnosti sa uskutočňuje spracovanie všetkých archeologických nálezov – ich čistenie, dokumentácia, konzervácia a aj potrebné analýzy a posudky odborníkov, ktoré snáď prinesú ďalšie nové informácie o histórii mesta Nitry,“ uviedol Žák Matyasowszky.
Viac k témam: archeologický výskum, kostra, lebka
Zdroj: Webnoviny.sk - Na mieste výstavby v Nitre našli v jamách ľudskú kostru aj lebku bez tela © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Fico za riešenie situácie v Hormuzskom prielive považuje dôsledné dodržiavanie medzinárodného práva – FOTO
Trump ustúpil zo sankcií, USA dočasne povolili ruskú ropu, dôvodom je rast cien a napätie vo svete
Grécky zástupca ministra odstúpil po obvineniach o jeho nedostatočnej kvalifikácii, ide už o štvrtú rezignáciu