Sobota, 24. október 2020
Zamračené  12,1 °C
Mimoriadne správy

Na horských priechodoch napadol prvý sneh, cestárom začala zimná sezóna v predstihu (foto)

 Webnoviny  13. október 2020  30
Na horských priechodoch napadol prvý sneh, cestárom začala zimná sezóna v predstihu (foto)

13.10.2020 (Webnoviny.sk) - S takmer trojtýždňovým predstihom oproti vlaňajšku odštartovala zimná sezóna pre cestárov Správy ciest Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK). Vlani vyšli po prvý raz na cesty až v prvý novembrový deň. Informovala o tom hovorkyňa ŽSK Martina Remencová.

Nevhodné pneumatiky aj popadané stromy


Nízke teploty a výdatné prvé sneženie spôsobilo, že so zimnou údržbou začala Správa ciest ŽSK dnes od 4:00.

"Miestami na horských priechodoch napadlo aj 10 centimetrov snehu. Cestári zasahovali aj na horskom priechode Makov - Bumbálka, vo Vychylovke a v Oravskej Lesnej. Na Liptove zasahovali na horskom priechode Huty a v Brestovej," priblížila situáciu Remencová.

Momentálne sú všetky cesty zjazdné.

"Situáciu komplikujú najmä kamióny s nevhodnými pneumatikami a popadané stromy pod náporom ťažkého snehu, ktoré v týchto chvíľach odstraňujeme napríklad v Oraviciach či Oravskej Polhore," povedal generálny riaditeľ Správy ciest ŽSK Pavol Liška.

Cestári ostávajú v pohotovosti


Pracovníci a technika v strediskách Správy ciest ŽSK ostávajú naďalej v pohotovosti, aby v prípade potreby zasiahli a zabezpečili bezpečný prejazd na cestách v správe župy.

"Do zimnej údržby je nasadených 267 pracovníkov, 111 sypačov, 25 nakladačov, šesť snehových fréz a 14 traktorov s radlicou," doplnila Remencová s tým, že počas zimnej údržby sa predpokladá spotreba zhruba 60-tisíc ton posypového materiálu.

Viac k témam: posypová soľ, sneh, ŽSK Žilinský samosprávny kraj
Zdroj: Webnoviny.sk - Na horských priechodoch napadol prvý sneh, cestárom začala zimná sezóna v predstihu (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.