Nedeľa, 25. február 2024
Mimoriadne správy

Múzeum TANAPu v Tatranskej Lomnici chce odstrániť bariéry a sprístupniť expozície pre hendikepovaných ľudí

 Webnoviny  28. január 2024  114  
Múzeum TANAPu v Tatranskej Lomnici chce odstrániť bariéry a sprístupniť expozície pre hendikepovaných ľudí

28.1.2024 (SITA.sk) - Múzeum Tatranského národného parku (TANAP) v Tatranskej Lomnici čaká v tomto roku informačná debarierizácia.

Expozície chce viac sprístupniť pre nepočujúcich a ľudí s mentálnym postihnutím, ale aj pre nevidiacich a slabozrakých.

Informačná debarierizácia


Pomôcť v tomto smere majú napríklad videá a virtuálni sprievodcovia s tlmočníkom v posunkovom jazyku, či informačné tabule a iné materiály v Braillovom písme.

Na tento zámer by malo ísť viac ako 41-tisíc eur, vyplýva to z oznámenia vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie.

Debarierizáciu označilo múzeum za kľúčový prvok environmentálnej výchovy v rámci sprístupňovania kultúry znevýhodneným skupinám.

Projekt múzea nazvaný Informačná debarierizácia múzea sa zameriava na zavádzanie nových trendov v oblasti environmentálnej výchovy a využíva moderné technológie.

Rovnocenný prístup k múzeu


„Múzeum TANAPu prezentuje dedičstvo Tatranského národného parku a chce byť prístupné pre všetkých vrátane osôb so špeciálnymi potrebami,“ uvádza sa v materiáloch k projektu.

Múzeum chce prostredníctvom neho podporiť výchovu a zvýšiť environmentálne povedomie.

V rámci projektu sú plánované spomínané opatrenia pre nepočujúcich a osoby s mentálnymi poruchami, zámerom je ponúknuť im rovnocenný prístup k múzeu.

Múzeum tak chce zaobstarať virtuálneho sprievodcu obsahujúceho 27 videí v posunkovom jazyku, ktorý bude popisovať tematické bloky v expozícii, doplnené o titulky.

Zážitková aj reliéfna mapa


Počíta tiež so zážitkovou mapou obsahujúcou súbor piktogramov či taktilnými predmetmi, teda modelmi živočíchov, biotopov i neživej prírody.

Pre sprístupnenie expozícií pre nevidiacich či slabozrakých chce múzeum nechať inštalovať reliéfnu mapu popisujúcu rozmiestnenie expozícií, doplnenú o audio komentár.

Poslúžiť by im mal aj upravený dokumentárny film s audiokomentárom doplnený okrem iného o posunkové tlmočenie pre nepočujúcich.

Reliéfne grafiky a modely majú umožniť hmatový zážitok z expozície, komentáre poskytnúť podrobný popis expozícií a diel. Pribudnú napríklad aj popisné tabule či Atlas rastlín v Braillovom písme.

Viac k témam: debarierizácia, environmentálna výchova, Expozícia, hendikepovaní ľudia
Zdroj: SITA.sk - Múzeum TANAPu v Tatranskej Lomnici chce odstrániť bariéry a sprístupniť expozície pre hendikepovaných ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.