Streda, 28. február 2024
Oblačno  5,3 °C
Mimoriadne správy

Ministerstvo zahraničia uvítalo prijatie rezolúcie k situácii v Gaze, Blanár zdôraznil potrebu dodržiavania humanitárneho práva

 Webnoviny  23. december 2023  78  
Ministerstvo zahraničia uvítalo prijatie rezolúcie k situácii v Gaze, Blanár zdôraznil potrebu dodržiavania humanitárneho práva

23.12.2023 (SITA.sk) - Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí uvítalo piatkové prijatie rezolúcie Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (OSN) k situácii v pásme Gazy.

Slovenský diplomat Juraj Blanár (Smer-SD) zároveň zdôraznil potrebu dodržania medzinárodného humanitárneho práva a dodáva, že je nevyhnutné minimalizovať dopad bojov na civilistov. Tvrdí, že na prijatie rezolúcie by preto mali urýchlene nadviazať všetky dôležité opatrenia vrátane vytvorenia humanitárnych koridorov.

V rezolúcii Bezpečnostná rada žiada generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa, aby ustanovil hlavného koordinátora pre humanitárnu pomoc a obnovu, ktorý tak bude zodpovedný za uľahčenie, koordináciu a monitorovanie v Gaze. Podľa rady by mal koordinátor taktiež vytvoriť mechanizmus OSN na urýchlenie poskytovania zásielok humanitárnej pomoci.

Viac k témam: Generálny tajomník OSN, Humanitárna pomoc, Izraelsko-palestínsky konflikt, Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Pásmo Gazy, Útok Hamasu na Izrael
Zdroj: SITA.sk - Ministerstvo zahraničia uvítalo prijatie rezolúcie k situácii v Gaze, Blanár zdôraznil potrebu dodržiavania humanitárneho práva © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.