Piatok, 6. marec 2026
Mimoriadne správy
- Vývoj situácie v Iráne má rôzne scenáre, politológ hovorí o bezpečnostných aj ekonomických rizikách pre Európu
- Irán 48 hodín po útoku. Režim na kolenách, ale svet je bližšie k vojne než k mieru? – FOTO
- Námestník iránskeho ministra zahraničných vecí čelí žalobe pre účasť na zločinoch proti ľudskosti
- Prezident Pellegrini rokoval v Indii s premiérom Módím, Slovensko chce s krajinou posilniť spoluprácu – VIDEO, FOTO
- Blanár zastupoval Fica na prvom zasadnutí Trumpovej Rady mieru, Slovensko bolo v úlohe pozorovateľa – FOTO
Ministerstvo obrany pripravuje oslavy výročia SNP, návštevníci sa môžu tešiť na niekoľko prekvapení
28.8.2025 (SITA.sk) - Ministerstvo obrany SR aj tento rok pripravuje spolu s Úradom vlády SR a ďalšími spoluorganizátormi oslavy výročia Slovenského národného povstania (SNP). Ako rezort informoval na svojej internetovej stránke, oslavy pri príležitosti 81. výročia začiatku povstania sa budú konať v piatok 29. augusta v Banskej Bystrici a ich súčasťou je bohatý kultúrno-spoločenský a sprievodný program.
„Tohtoročné oslavy sa budú niesť aj v znamení 70. výročia vzniku Múzea SNP. Zároveň Vojenský historický ústav, podobne ako počas tohtoročných osláv 80. výročia víťazstva nad fašizmom v Piešťanoch, pripravuje pre verejnosť stan SNP, v ktorom budú okrem iného vystavené dobové fotografie a videá z bojov v II. svetovej vojne,“ uviedla riaditeľka Kancelárie podpredsedu vlády a ministra obrany SR Karin Silberhorn.
Slávnostný program
Počas osláv bude možné navštíviť stánky ministerstiev a rôznych organizácií v ich pôsobnosti, kde budú mať návštevníci možnosť vyskúšať si činnosti, ktoré ponúkajú. K dispozícii budú podľa ministerstva aj statické ukážky Klubov vojenskej histórie a modernej techniky Ozbrojených síl SR a ďalších ozbrojených zložiek. Pietny akt kladenia vencov pri Pamätníku SNP so začiatkom o 10:00 bude môcť verejnosť sledovať na LED obrazovkách v Parku pod Pamätníkom SNP a v priamom prenose STVR.
Slávnostný program bude pokračovať príhovormi hostí a kultúrnymi vstupmi. V čase od 13:00 je pripravený aj bohatý hudobno-kultúrny program, o 14:00 približne 400 absolventov základného vojenského výcviku zloží pred zrakmi verejnosti i rodinných príslušníkov slávnostnú vojenskú prísahu.
Informačná kampaň
„Máme pre návštevníkov pripravené aj prekvapenia, popoludní sa môžu tešiť na koncerty, počas celého dňa budú k dispozícii bufety, pitná voda a rôzne atrakcie, ktoré nadchnú všetky vekové kategórie. Ako v minulom roku, aj teraz ľudia prejdú bezpečnostnými kontrolami pred vstupom do areálu,“ doplnila Silberhorn.
Za účelom komplexného informovania verejnosti zároveň Ministerstvo obrany SR spúšťa spolu s ostatnými partnermi informačnú a prezentačnú kampaň s cieľom priblížiť priebeh nadchádzajúcich osláv tejto významnej dejinnej udalosti. Kompletný program osláv, ako aj ďalšie užitočné informácie súvisiace s bezpečnosťou návštevníkov osláv, zmenami dopravného režimu či mapami areálu sú dostupné na webovom sídle MO SR v rámci podstránky „81. Výročie SNP“.
Viac k témam: Oslavy SNP, SNP Slovenské národné povstanie
Zdroj: SITA.sk - Ministerstvo obrany pripravuje oslavy výročia SNP, návštevníci sa môžu tešiť na niekoľko prekvapení © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Novým generálnym riaditeľom BAT Slovakia sa stal Philipp Carius
Vývoj situácie v Iráne má rôzne scenáre, politológ hovorí o bezpečnostných aj ekonomických rizikách pre Európu
Je slovenský kapitál v Dubaji v bezpečí? Investori prehodnocujú riziká po eskalácii v regióne
Experti vyzvali predsedníčku Európskej komisie na vedecky podloženú reguláciu nikotínových výrobkov