Piatok, 5. december 2025
Mimoriadne správy
- Slovensko má nový duchovný symbol vo Vatikáne, Pellegrini hovorí o nádeji v čase napätia a neistoty doma aj vo svete – VIDEO, FOTO
- Blanár rokoval so zástupcami Gruzínska a Kirgizska, cieľom je prehĺbenie hospodárskej spolupráce – VIDEO, FOTO
- Slovensko je pripravené Ukrajine opäť poskytnúť pomoc, Blanár v rámci zasadnutia NATO rokoval aj s Landauom – FOTO
- Ruskí vojaci podľa Ukrajiny uviazli v pouličných bojoch o Pokrovsk
- V českom mestečku zo školy evakuovali 450 ľudí pre obavy z výbuchu
Ministerstvo investícií podporí sedem projektov na zlepšenie života obyvateľov rómskych komunít
11.11.2021 (Webnoviny.sk) - Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR) podporí sedem projektov na zlepšenie života obyvateľov marginalizovaných rómskych komunít za takmer 1,12 milióna eur. MIRRI SR o tom informovalo v tlačovej správe, ktorú zaslal odbor komunikácie rezortu.
Projekty budú podporené v rámci tretej výzvy programu Miestny rozvoj, odstraňovanie chudoby a inklúzia Rómov z Nórskych fondov aj štátneho rozpočtu. Nórske fondy pokryjú 85 percent dotácií, zvyšných 15 bude hradiť štát.
Prihliadalo sa aj na udržateľnosť
Spolu do výzvy prišlo 20 žiadostí o podporu v celkovej výške viac ako 3,7 milióna eur.
Granty boli schválené siedmim projektom zameraným na zlepšenie života marginalizovaných rómskych komunít v oblastiach zdravia, bývania, zamestnanosti, vzdelávania a boja proti diskriminácii.
Prihliadalo sa aj na zapojenie členov rómskej komunity a udržateľnosť miestnych iniciatív.
Takmer 125-tisíc eur získa nezisková organizácia Agentúra práce BBSK na dočasné vyrovnávacie opatrenia na zvýšenie zamestnanosti a vzdelávania Rómov.
Podporia ženy, deti aj dôchodcov
Snahou projektu je vzdelávať a odstraňovať predsudky pri zamestnávaní Rómov z marginalizovaných komunít.
Občianske združenie Utopia získa 97 500 eur na podporu zlepšovania znalostí a schopností rómskych žien potrebných pri boji proti diskriminácii.
Schválená bola aj dotácia vo výške 182-tisíc eur pre Rómske centrum Ternipen, ktoré sa venuje rómskym deťom a dôchodcom.
V prípade detí sa zameria na prevenciu ich diskriminácie vo vzdelávaní. Aktivity venované seniorom sa orientujú na sociálne služby.
Rozvíjanie spoločenských aktivít
Nezisková organizácia Centrum komunitného organizovania dostane 142-tisíc eur na projekt, ktorého cieľom je rozvíjanie spoločenských aktivít šiestich rómskych komunít.
Približne tisícke Rómov v nich žijúcich ponúkne napríklad aj podporu v riešení problémov s bývaním, vzdelávaním či s diskrimináciou.
Občianske združenie Asociácia pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu chce z podpory vo výške takmer 200-tisíc eur poskytovať zdravotnú starostlivosť ženám a bábätkám v marginalizovaných rómskych komunitách počas prvých tisíc dní od počatia.
Projekt Misia 1000 zapája školené dobrovoľníčky z komunity, ktoré šíria zdravotnú osvetu medzi tehotnými ženami a čerstvými matkami a pomáhajú s prípravou na pôrod aj so starostlivosťou o novorodenca a batoľa.
Zvyšovanie zamestnanosti žien
Nezisková organizácia Karpatská nadácia získala takmer 200-tisíc eur na program „UPre ženy“. Cieľom programu je podpora zvyšovania zamestnanosti žien z marginalizovaných rómskych komunít.
Vo vybraných komunitách vo Veľkom Krtíši a Dobšinej (okres Rožňava) pomôže získať zručnosti a vedomosti nevyhnutné pre získanie stabilnej práce.
Nezisková organizácia Človek v ohrození získala 169-tisíc eur na projekt Rozvojom zručností a kariérového poradenstva k sociálnej inklúzii.
Jeho cieľom je práca s deťmi a mládežou od 12 do 15 rokov, ktorá im pomôže naštartovať pracovnú kariéru.
V rámci programu Miestny rozvoj, odstraňovanie chudoby a inklúzia Rómov je celkovo vyčlenených viac ako 17,6 milióna eur.
Viac k témam: Inklúzia, Marginalizované rómske komunity (MRK), Rómovia
Zdroj: Webnoviny.sk - Ministerstvo investícií podporí sedem projektov na zlepšenie života obyvateľov rómskych komunít © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Ruskí vojaci podľa Ukrajiny uviazli v pouličných bojoch o Pokrovsk
Okamurovi pred domom opäť viala ukrajinská vlajka
Majiteľovi značky Zara sa darí napriek konkurencii zo strany predajcov lacnejšieho oblečenia