Nedeľa, 25. február 2024
Polojasno  4,6 °C
Mimoriadne správy

Minister spravodlivosti Susko nepresvedčil prezidentku Čaputovú o dôvodnosti pripravovaných zmien v Trestnom zákone (video)

 Webnoviny  19. december 2023  67  
Minister spravodlivosti Susko nepresvedčil prezidentku Čaputovú o dôvodnosti pripravovaných zmien v Trestnom zákone (video)

19.12.2023 (SITA.sk) - Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD) nepresvedčil prezidentku Zuzanu Čaputovú o dôvodnosti pripravovaných zmien v Trestnom zákone a taktiež ani o nutnosti prijať úpravy v skrátenom legislatívnom konaní.

Zmeny v Trestnom zákone


Hlava štátu požiadala šéfa rezortu spravodlivosti, aby jej doručil a pre verejnosť zverejnil rozhodnutia ústavného súdu, na ktoré sa v prípade rušenia špeciálnej prokuratúry odvolávajú.

Ministrovi som zopakovala svoju výzvu, aby zišli z kratšej cesty a aby zásadné zmeny v oblasti trestného práva boli vždy predmetom riadneho legislatívneho procesu," informovala prezidentka na sociálnej sieti.

Vyšetrovanie preberú krajské prokuratúry


Právomoc nad vyšetrovaním trestnej činnosti patriacej do pôsobnosti Špecializovaného trestného súdu sa má vrátiť krajským prokuratúram a dohľad nad ich činnosťou Generálnej prokuratúre SR. Vyplýva to zo zmien Trestného zákona, ktoré pripravila a odobrila vláda Roberta Fica (Smer-SD).

Krajské prokuratúry podľa stanoviska ministerstva spravodlivosti, ktoré návrhy zmien predložilo, disponujú dostatočným, nestranným a odborne zdatným prokurátorským stavom. Vláda zároveň odsúhlasila, aby sa zmeny Trestného zákona, ktoré majú viesť k „humanizácii trestov", v parlamente prerokovali v skrátenom legislatívnom konaní.

Prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry


Činnosť Úradu špeciálnej prokuratúry v posledných rokoch vzbudila vo verejnosti nebývalý ohlas a neraz je časťou odbornej verejnosti vnímaná ako politická a nesúca prvky svojvôle," konštatoval rezort spravodlivosti.

Zároveň zdôraznil, že rušenie Úradu špeciálnej prokuratúry nemá vplyv na postavenie jeho prokurátorov, ktorí naďalej ostávajú prokurátormi Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky a budú na výkon funkcie prokurátora pridelení na jej jednotlivé organizačné zložky.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem


Viac k témam: Ficova vláda 2023 - 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Legislatíva, Minister spravodlivosti SR, Prezidentka SR, Trestný zákon
Zdroj: SITA.sk - Minister spravodlivosti Susko nepresvedčil prezidentku Čaputovú o dôvodnosti pripravovaných zmien v Trestnom zákone (video) © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.