Piatok, 6. marec 2026
Mimoriadne správy
- Vývoj situácie v Iráne má rôzne scenáre, politológ hovorí o bezpečnostných aj ekonomických rizikách pre Európu
- Irán 48 hodín po útoku. Režim na kolenách, ale svet je bližšie k vojne než k mieru? – FOTO
- Námestník iránskeho ministra zahraničných vecí čelí žalobe pre účasť na zločinoch proti ľudskosti
- Prezident Pellegrini rokoval v Indii s premiérom Módím, Slovensko chce s krajinou posilniť spoluprácu – VIDEO, FOTO
- Blanár zastupoval Fica na prvom zasadnutí Trumpovej Rady mieru, Slovensko bolo v úlohe pozorovateľa – FOTO
Mikulec si myslí, že je bohorovný. Utečeneckú krízu využil na svoje „kšeftíky“ a obohacuje sa na nešťastí iných, tvrdí Fico
30.3.2022 (Webnoviny.sk) - Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) by mal odstúpiť z funkcie člena vlády pre dobré meno Slovenskej republiky a nikdy sa nemal stať ministrom.
Vyhlásil to v stredu predseda opozičnej strany Smer-sociálna demokracia (Smer-SD) Robert Fico pri prednášaní návrhu na odvolanie Mikulca počas mimoriadnej schôdze parlamentu.
Kšeftovanie s utečeneckou krízou
Dôvodom je, že podľa Smeru-SD Mikulec nezvláda riadenie utečeneckej krízy z vojnou postihnutej Ukrajiny. Podľa Fica došlo k podpísaniu amorálnych straníckych „kšeftíkov“ a urobilo sa to preto, lebo „si myslia, že sú bohorovní“.
Smer-SD v návrhu na odvolanie uviedol, že minister Mikulec podpísal v mene štátu zmluvu so súkromnou firmou Dustream produktion v hodnote 2,5 milióna eur a rovnako aj ďalšiu zmluvu s firmou Globalgastro plus z Bratislavy na poskytovanie stravovacích služieb ľuďom emigrujúcim z Ukrajiny na východe Slovenska v hodnote takmer 2 milióny eur.
Ako uviedol Smer-SD, dohromady ide o sumu necelých 4,5 milióna eur, ktorá sa vyplatí zo štátneho rozpočtu súkromným spoločnostiam, ktoré získali štátne zákazky priamym zadaním bez transparentného verejného obstarávania.
„Pri týchto zmluvách vidím dva druhy zlyhaní. Prvým druhom zlyhania je zlyhanie morálne,“ vyhlásil Fico. Podľa neho došlo k podpisu zmlúv s firmami, kde je prepojenie na súčasného premiéra a preto možno hovoriť o premiérskom klientelizme.
Mikulec je zdrojom nezhôd v koalícii
Povedal tiež, že v hnutí Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) využívajú krízy a nešťastia na „obohacovanie sa“. Fico tvrdí, že u ministra vnútra vidí odborné zlyhanie v tom, že po prepustení väzňov na Ukrajine a ich ozbrojení mohol prejsť na Slovensko aj organizovaný zločin.
Za začiatok rozvratu koalície šéf Smeru-SD považuje to, ak trpí ministra, ktorého koaličné strany nechcú. „Počúvame na chodbách v neformálnych rozhovoroch, že máme dosť ministra Mikulca, ale čo máme robiť?“ uviedol Fico.
Poznamenal, že chce Mikulcovi ponúknuť slušný odchod. „Vy ste sa nikdy nemali stať ministrom vnútra kvôli vašej histórii,“ povedal predseda Smeru-SD.
Podľa neho žiadny minister alebo ministerka nemôže mať takú hodnotu, aby kvôli nemu dochádzalo k vládnym roztržkám alebo, že sa vládny strany ignorujú.
Viac k témam: Mimoriadna schôdza parlamentu, Odvolávanie Mikulca, Utečenecká kríza
Zdroj: Webnoviny.sk - Mikulec si myslí, že je bohorovný. Utečeneckú krízu využil na svoje „kšeftíky“ a obohacuje sa na nešťastí iných, tvrdí Fico © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Už žiadne protipandemické obmedzenia, toto leto si užijeme letné festivaly či open air koncerty na plnoNasledujúci článok
VÚB je najlepšou bankou na Slovensku už druhý rok po sebe
Vývoj situácie v Iráne má rôzne scenáre, politológ hovorí o bezpečnostných aj ekonomických rizikách pre Európu
Je slovenský kapitál v Dubaji v bezpečí? Investori prehodnocujú riziká po eskalácii v regióne
Experti vyzvali predsedníčku Európskej komisie na vedecky podloženú reguláciu nikotínových výrobkov