Štvrtok, 25. jún 2026
Mimoriadne správy
- Top foto dňa (24. jún 2026): Oslava letného slnovratu, pastieri, sprievod Muharram, čmeliak a letné horúčavy
- Pri ruskom útoku zahynul na Ukrajine odmínovací expert nórskej humanitárnej organizácie
- Ústavný súd ČR nariadil vláde, aby zobrala prezidenta na samit NATO
- Expertný názor Schneider Electric: Ako pripraviť dátové centrum na éru umelej inteligencie?
- Nemecká polícia má podozrenie, že Rusko chcelo predajom Gazpromu Germania narušiť dodávky plynu
Michalovce investujú vyše 3,6 milióna eur do odpadov. Zavádzajú systém „Plať za to, čo vyhodíš“
Webnoviny 30. január 2026 194
30.1.2026 (SITA.sk) - Mesto Michalovce čaká rekordná investícia do odpadového hospodárstva, primátor Miroslav Dufinec si od ministra životného prostredia Tomáša Tarabu (nom. SNS) vo štvrtok 29. januára prevzal dekrét k projektu Zavedenie systému váženého množstvového zberu v Michalovciach. Cieľom projektu je zavedenie a zefektívnenie systému množstvového zberu zmesového komunálneho odpadu z domácností. Zber má byť založený na princípe PAYT – Pay As You Throw, čiže Plať za to, čo vyhodíš.
Prostriedky na jeho realizáciu získalo mesto z Operačného programu Slovensko, ide o sumu vyše 3,6 milióna eur. „Získanie nenávratného finančného príspevku je pre nás nielen výnimočným úspechom, ale aj obrovským záväzkom. Ide o historicky najvýznamnejšiu investíciu do odpadového hospodárstva, ktorá nám umožní vybudovať moderný systém nakladania s odpadmi bez toho, aby sme zaťažili mestský rozpočet,“ skonštatoval primátor Dufinec.
Michalovce už v súčasnosti adresne vážia zmesový komunálny odpad v lokalitách s rodinnými domami, no problém pretrvával na sídliskách bytových domov. Tam sú totiž kontajnerové stojiská otvorené a voľne prístupné, čo má za následok takzvanú odpadovú turistiku a znemožňuje to spravodlivé vyhodnocovanie množstva odpadu, ktorý pripadá na konkrétne domácnosti.
Situáciu by malo pomôcť vyriešiť vybudovanie 135 uzamykateľných kontajnerových stojísk so smart zámkami, sprístupnené budú len konkrétnym bytovým domom. „Vďaka tomu bude možné získať presné údaje o množstve vyprodukovaného odpadu aj na sídliskách a zaviesť systém PYAT na území celého mesta. Mesto Michalovce už má v IoT (Internet of things) platforme pasportizované všetky stojiská aj bytové domy, preto nové riešenie plynulo nadviaže na existujúci systém," informovala samospráva.
Mesto očakáva, že realizáciou projektu by sa mohlo znížiť množstvo zmesového komunálneho odpadu prinajmenšom o desať percent, zvýšiť množstvo vytriedeného odpadu či zlepšiť efektivita zvozu odpadu. Rovnako očakáva spravodlivé a motivačné nastavenie poplatkov za odpad aj zlepšenie komunikácie s občanmi. „Projekt predstavuje významný krok k modernejšiemu a ekologickejšiemu systému nakladania s odpadom. Aj keď je stále vo fáze prípravy a realizácie, prináša jasnú víziu: spravodlivejšie poplatky, dôslednejšie triedenie a čistejšie mesto pre všetkých obyvateľov," uzavrela samospráva.
Viac k témam: Komunálny odpad, Odpadové hospodárstvo
Zdroj: SITA.sk - Michalovce investujú vyše 3,6 milióna eur do odpadov. Zavádzajú systém „Plať za to, čo vyhodíš“ © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Mesto Prešov začína s výstavbou Národného jazdeckého tréningového centraNasledujúci článok
Bohdanovce nad Trnavou zrevitalizujú park v centre za takmer pol milióna eur
Keď sa z obyčajnej smrti stane prípad, ktorý otrasie Naším Mestom. Nový Dominik Dán
Česká vláda vyradila prezidenta Pavla z delegácie na samit NATO, Česko povedie v Ankare Babiš
Európska únia kriminalizuje umelú inteligenciu vytvárajúcu obsah o sexuálnom zneužívaní detí