Štvrtok, 24. september 2020
Zamračené  13,6 °C
Mimoriadne správy

Medzinárodné letecké dni SIAF 2019 Sliač: účastníci, vojenská technika, doprava, parkovanie

 Webnoviny   3. august 2019  93
Medzinárodné letecké dni SIAF 2019 Sliač: účastníci, vojenská technika, doprava, parkovanie

3.8.2019 (Webnoviny.sk) - Piloti Vzdušných síl Ozbrojených síl SR predstavia verejnosti na Medzinárodných leteckých dňoch SIAF 2019 svoje spôsobilosti pri ochrane vzdušného priestoru. Uviedla to hovorkyňa rezortu obrany Danka Capáková s tým, že rovnako predstavia aj novú techniku, ktorá je výsledkom najväčšej reálnej modernizácie ozbrojených síl.

Na podujatí, ktoré sa uskutoční 3. a 4. augusta 2019 na Leteckej základni Sliač, sa predstaví aj štátna akciová spoločnosť Ministerstva obrany SR, Letecké opravovne Trenčín, ako strategický priemyselný partner pre slovenské projekty F-16 a UH-60M Black Hawk.

Účastníci


Návštevníci tak budú mať možnosť zistiť viac tiež o procesoch, ktoré nevyhnutne súvisia so zavádzaním najmodernejšej leteckej techniky do výzbroje Vzdušných síl OS SR – údržbou, logistickou podporou, či výcvikom.

Na Medzinárodných leteckých dňoch SIAF 2019 bude mať zastúpenie celkovo 13 krajín. Vzdušné sily OS SR predvedú verejnosti 11 kusov leteckej techniky, medzi nimi napríklad vojenské vrtuľníky UH-60M Black Hawk a Mi-17, dopravné lietadlo Spartan C-27J, či stíhacie lietadlá Mig-29.

Pripravené budú nielen statické, ale aj dynamické ukážky, v rámci ktorých predstavia piloti vzdušných síl svoje spôsobilosti počas rôznych zásahov pri ochrane vzdušného priestoru Slovenskej republiky.

Vojenská technika


Profesionálni vojaci z Taktického krídla Sliač, kde sa medzinárodné letecké dni pravidelne konajú, zabezpečujú nepretržitú ochranu a obranu nedotknuteľnosti vzdušného priestoru Slovenskej republiky. Letecké dni sú zároveň ukážkou pripravenosti a vycvičenosti vojenských pilotov a leteckého personálu.

Zobraziť fotogalériu k článku:
SIAF 2018: Medzinárodné letecké dni

Okrem leteckej techniky si budú môcť návštevníci zblízka pozrieť tiež techniku pozemných síl, okrem iných napríklad aj samohybnú kanónovú húfnicu Zuzana, tank, bojové vozidlo pechoty, či odpaľovacie zariadenia.

Zblízka si budú môcť pozrieť aj prototyp bojového obrneného vozidla 8x8 Vydra. Na podujatí budú verejnosti k dispozícii aj príslušníci regrutačných skupín, ktorí poskytnú prípadným záujemcom všetky informácie o možnostiach vstupu do Ozbrojených síl SR, či účasti na výcviku dobrovoľnej vojenskej prípravy a aktívnych záloh.

Doprava a parkovanie


Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) aj tento rok zabezpečí kyvadlovú dopravu na letecké dni (SIAF) na Sliači. V sobotu aj v nedeľu bude premávať k letisku desať autobusov z parkoviska III, ktoré je určené návštevníkom prichádzajúcim od východu. Autobusy budú premávať tento víkend od 7:00 ráno až do 18:00 podvečer.

"Z oboch parkovísk autobusy pôjdu cez Sliač po ulici ČSA, pričom zastavia ešte na mieste Sliač pomník, teda na ulici Československej armády, vedľa rímsko-katolíckeho kostola sv. Mikuláša. Ďalšia zastávka bude už len pred bránami Letiska Sliač," informoval Banskobystrický kraj v tlačovej správe.

Klimatizované 18-metrové nízkopodlažné autobusy budú pohodlné aj pre mamičky s kočíkmi, pre starších občanov, ľudí s telesným postihnutím alebo ľudí na invalidnom vozíku. "Spomínané autobusy sú vybavené taktiež plošinou, ktorá je určená hlavne pre bezproblémový nástup a výstup imobilných cestujúcich a vozičkárov," uviedol BBSK v tlačovej správe.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Medzinárodné letecké dni SIAF 2016

Viac k témam: BBSK Banskobystrický samosprávny kraj, letecká základňa Sliač, Letecké opravovne Trenčín, lietadlo C-27J SPARTAN, stíhačky MiG-29, vrtuľník Black Hawk UH-60
Zdroj: Webnoviny.sk - Medzinárodné letecké dni SIAF 2019 Sliač: účastníci, vojenská technika, doprava, parkovanie © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.